Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy na drugi sezon „Prostych wykładów o trudnych sprawach”. To cykl mini-wykładów pracowników Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie, którzy w krótkich słowach chcą podzielić się z Wami refleksjami na ciekawe, intrygujące, czasem kontrowersyjne tematy dotyczące współczesnego świata. Nagrania realizuje TV UMCS.Kolejny wykład przedstawi mgr inż. Anna Sawicka z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania.
Slumsy to nieformalne formy zabudowy, powstające zwłaszcza na obrzeżach dużych miast na wszystkich kontynentach. Te dzielnice o bardzo niskich standardach życia są zamieszkiwane przez najbiedniejszych mieszkańców. W slumsach nawarstwia się wiele problemów urbanistycznych i społecznych, a ich przyszłość mogłaby się wydawać niepewna – ale z drugiej strony jest to miejsce życia tysięcy ludzi. Czy jest możliwe, aby te obszary stały się pełnoprawną częścią miast? Taką próbę podjęło kolumbijskie miasto Medellin, prezentując zupełnie nowe podejście urbanistyczne, stawiając na ulepszanie istniejącej przestrzeni i podnoszenie jakości życia – wprowadzono tam bowiem program „Planowanie zorientowane społecznie”.