Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Kolejny po Kosmosie i Roślinach – tom Słownika stereotypów i symboli ludowych, który oddajemy w ręce czytelników, poświęcony jest Zwierzętom. To kontynuacja zakrojonej na lata zespołowej pracy badawczej, rozpoczętej w 1976 roku w środowisku lubelskim z inicjatywy Profesora Jerzego Bartmińskiego (zeszyt próbny ukazał się w 1980 roku pn. Słownik ludowych stereotypów językowych, zob. Bartmiński 1980, 1988). Całość, realizowaną w porządku biblijnego stwarzania świata, zaplanowano na 7 tomów: I. Kosmos, II. Rośliny, III. Zwierzęta, IV. Człowiek, V. Społeczeństwo, VI. Religia, VII. Czas, przestrzeń, miary, kolory.
W części dotyczącej zwierząt słownik obejmuje najważniejsze kulturowo hasła dotyczące zwierząt domowych i dzikich, także ptaków, płazów, gadów, ryb i owadów, czyli wszystko to, co w ludowym języku (poza człowiekiem) określa się mianem stworzenia. Na tom Zwierzęta złoży się sześć zeszytów: cz. 1 Zwierzęta domowe; cz. 2 – Zwierzęta i ptactwo domowe; cz. 3 – Zwierzęta dzikie; cz. 4 – Ptaki, cz.5 – Ryby, płazy, gady; cz,.6 - Owady.
źródło: Wydawnictwo UMCS