Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Konsultacje: wtorki, godz. 10.00-11.15 (Centrum Europy Wschodniej, A.1.01)
piątki, godz. 10.30-11.15 (pokój 5.47).
Uzyskane wykształcenie:
Studia wyższe w Ukrainie (Państwowy Uniwersytet w Żytomierzu, mgr filologii ukraińskiej i rosyjskiej).
Studia doktoranckie w Instytucie Filologii Słowiańskiej UMCS. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa słowiańskiego.
Doświadczenie zawodowe:
W latach 2000-2011 - pracownik Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, powołanego przez UMCS, KUL, Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, Lwowski Narodowy Uniwersytet im. I. Franki, Narodowy Uniwersytet "Akademia Kijowsko-Mohylańska" i Kijowski Narodowy Uniwersytet im. T. Szewczenki. EKPiUU powstawało z myślą o przekształceniu go w Uniwersytet Polsko-Ukraiński i było urzeczywistnieniem polsko-ukraińskiej współpracy naukowej i akademickiej. W ramach EKPiUU odbywali studia doktoranckie liczni studenci z Ukrainy, jak również z Polski i Białorusi, a wykłady otwarte prowadzili wybitni europejscy naukowcy.
W latach 2003-2006 - pomysłodawczyni i organizatorka Centrum Języka i Kultury Ukraińskiej działającego w ramach EKPiUU.
W roku 2011 Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów zostało rozwiązane, a w jego miejsce powołano Centrum Europy Wschodniej UMCS.
Doświadczenie pracy w EKPiUU znacząco przyczyniło się do zmiany zainteresowań badawczych i profilu naukowego. Od 2012 r. - adiunkt w Centrum Europy Wschodniej UMCS.
Członkini Zespołu Badań Propagandy i Dezinformacji przy Instytucie Nauk o Polityce i Administracji UMCS (https://www.umcs.pl/pl/zespol-badan-propagandy-i-dezinformacji,19919.htm), Międzynarodowego Zespołu Badawczego ds. Stosunków Polsko-Ukraińskich, Towarzystwa Naukowego im. Szewczenki, sekretarz czasopisma "Wschód Europy. Studia humanistyczno-społeczne", redaktorka językowa (jęz. ukr.) czasopisma "Metryka", koordynatorka współpracy UMCS i Oddziału UNHCR w Lublinie.
Zainteresowania badawcze: ukraińska tożsamość narodowa, bezpieczeństwo kulturowe, polityka językowa Ukrainy, rola języka państwowego w systemie bezpieczeństwa narodowego, kulturowe uwarunkowania rosyjsko-ukraińskiej wojny hybrydowej, stosunki polsko-ukraińskie, językowe środki dezinformacji i propagandy, rosyjsko-ukraińska wojna informacyjno-psychologiczna.
Inna działalność: jurorka konkursów wiedzy o Ukrainie i recytatorskiego (poezji i prozy ukraińskiej), lektorka języków ukraińskiego i rosyjskiego, tłumaczka, redaktorka językowa (ukraiński, rosyjski)
Wybrane publikacje:
Recenzje:
Publikacje popularnonaukowe:
Moskowia, nie Rosja? Komentarz ekspercki, https://www.umcs.pl/pl/komentarze-eksperckie,22097,moskowia-nie-rosja-komentarz-ekspercki,129223.chtm
Ponadczasowy Szewczenko, https://www.umcs.pl/pl/wydarzenia,11507,ponadczasowy-szewczenko,128053.chtm
Dzień języka ojczystego w cieniu wojny, https://www.umcs.pl/pl/wydarzenia,11507,dzien-jezyka-ojczystego-w-cieniu-wojny,127468.chtm
Mit o jedności języków, „Forum Akademickie”, 18.03.2022, https://forumakademickie.pl/sprawy-nauki/mit-o-jednosci-jezykow-komentarz-badaczki-z-umcs/