Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Głównym przedmiotem niniejszej monografii jest WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate), a więc wskaźnik referencyjny stopy procentowej. Jest on jednym z pięciu kluczowych wskaźników referencyjnych w Unii Europejskiej. Uzasadnienie podjęcia badań w przedmiocie wskaźników referencyjnych stopy oprocentowania – ze szczególnym uwzględnieniem WIBOR – wynika z ich roli w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym. Niniejsza monografia stara się więc jak najbardziej przybliżyć problematykę opracowywania i stosowania wskaźników referencyjnych z perspektywy prawnej. W tym celu dążono do zaprezentowania aktualnych regulacji prawnych z uwzględnieniem dorobku nauki oraz dokumentów i aktów o nienormatywnym charakterze, w tym stanowisk i rekomendacji organów sprawujących nadzór nad rynkiem finansowym. Dokonano także analizy praktyki stosowania prawa, korzystając z orzecznictwa sądów unijnych i polskich.
Podjęta w książce tematyka nie jest łatwa, wymaga bowiem od autorów nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również i praktycznej, w tym wynikającej z pewnego poziomu doświadczenia zawodowego. Bardzo istotnym i podnoszącym wartość pracy elementem jest fakt, iż nie ma ona jedynie charakteru krajowego, a odnosi się również do regulacji ponadnarodowych, w tym europejskich.
Z recenzji dr. hab. Michała Mariańskiego, prof. UWM
źródło: Wydawnictwo UMCS