Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z dumą informujemy, że Pracownia Technologii Światłowodów UMCS we współpracy z firmami XPANSE Sp. z o.o. i Syderal Polska Sp. z o.o. otrzymała z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zlecenie na opracowanie innowacyjnego czujnika do monitorowania stanu połączeń śrubowych w elementach konstrukcyjnych satelitów.
Propozycja realizacji projektu została złożona w ramach programu „ESA Ideas” Europejskiej Agencji Kosmicznej i wzbudziła entuzjastyczne zainteresowanie inżynierów ESA. Funkcję opiekuna technicznego projektu z ramienia ESA będzie pełnił dr Iain McKenzie który odpowiada w ESA za rozwój światłowodowych i fotonicznych komponentów do przyszłych misji kosmicznych
W ramach projektu w PTŚ UMCS opracowany zostanie specjalny światłowód o wysokiej dwójłomności oraz specjalny układ pomiarowy niewrażliwy na warunki panujące w kosmosie. Opracowany czujnik pozwoli między innymi na weryfikację poprawnego dokowania satelity podczas misji serwisowych. Dzięki niemu możliwe będzie też skrócenie czasu i redukcja kosztów testów naziemnych elementów konstrukcyjnych przeznaczonych do lotu w kosmos. Rozwiązanie będzie też łatwe do przystosowania do pomiaru siły w innych aplikacjach, na przykład przy monitorowaniu działania ramion chwytaka wykorzystywanego w misjach usuwania odpadów pozostających na orbitach okołoziemskich.
Liderem konsorcjum realizującego projekt jest firma XPANSE Sp. z o.o., która posiada doświadczenie w zakresie mechaniki związanej z procesem integracji światłowodów z połączeniami śrubowymi oraz w realizacji projektów w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Firma Syderal Polska Sp. z o.o. zapewni wsparcie w zakresie doboru i projektowania elementów elektronicznych czujnika dostosowanych do lotu w przestrzeń kosmiczną.
źródło: Wydział Chemii UMCS