Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Miło nam poinformować, że dr hab. Aneta Ptaszyńska, prof. UMCS od roku 2023 jest współprzewodniczącą Grupy Zadaniowej ds. Ochrony Zapylaczy przed Pestycydami Platformy ds. Bioróżnorodności Komisji Europejskiej (EU Working Group on Pollinators, Biodiversity Platform, EUBP) i tę funkcję nadal sprawuje.
Głównym zadaniem EUBP jest doradzanie Komisji w zakresie wdrażania Strategii UE na rzecz różnorodności biologicznej na rok 2030. Grupa może również – na wniosek Komisji – omawiać i udzielać porad opartych na dowodach dotyczących inicjatyw i wydarzeń w innych obszarach polityki, które są istotne dla różnorodności biologicznej. Kluczowe tematy omawiane, zatwierdzane lub dostarczane przez EUBP obejmują:
Dr hab. Aneta Ptaszyńska, prof. UMCS została zaproszona jako ekspert do uczestniczenia w EU Biodiversity Platform.
Dr hab. Aneta A. Ptaszyńska, prof. UMCS zajmuje się badaniami dotyczącymi sposobów zabezpieczania pszczół przed pestycydami oraz nosemozą, groźną chorobą pszczoły miodnej. Prowadzi prace eksperymentalne nad substancjami syntetycznymi i naturalnymi które mogłyby stać się podstawą środków zwalczających nosemozę i poprawiających kondycje pszczół. Dr hab. Ptaszyńska współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, a wyniki jej badań stały się podstawą 6 patentów, 5 wdrożeń i wielu publikacji naukowych.
źródło: Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS