Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki 30. edycji konkursu START 2022. Prestiżowe stypendia otrzyma stu wybitnych młodych naukowców. Miło nam poinformować, że w gronie stypendystów znalazł się dr Szczepan Głodzik z Instytutu Fizyki UMCS (adiunkt w Katedrze Fizyki Teoretycznej).
Warto wspomnieć, że dr Szczepan Głodzik jest m.in. współautorem artykułu pt. „Topological superconductivity in a van der Waals heterostructure” opublikowanego w jednym z numerów prestiżowego czasopisma „Nature”. We współpracy z fińskimi naukowcami z uniwersytetów w Aalto i Helsinkach naukowiec pomyślnie zrealizował projekt wytworzenia nowego dwuwymiarowego nadprzewodnika, cechującego się nietrywialnymi właściwościami topologicznymi. Z kolei w lutym br. dr Głodzik otrzymał nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. Nazwiska wyróżnionych poznano podczas gali z okazji Dnia Nauki Polskiej. Uczony z UMCS w swoich badaniach zajmuje się teorią materii skondensowanej, czyli zastosowaniem mechaniki kwantowej do opisu właściwości materiałów, takich jak topologiczne izolatory i nadprzewodniki.
Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w kraju programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci programu otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł.
Stypendyści programu START są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego. Nagrodzeni w tym roku badacze zostali wybrani z grona niemal 800 kandydatów.
O stypendium ubiegać się mogą młodzi naukowcy do 30 r.ż. (lub starsi, jeżeli korzystają z regulaminowych możliwości przedłużenia), którzy wykazują się znaczącymi osiągnięciami badawczymi. Dorobek kandydatów – udokumentowany patentami lub publikacjami w uznanych polskich i zagranicznych periodykach naukowych – jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach. Na podstawie opinii zebranych na poszczególnych etapach oceny merytorycznej wyboru laureatów dokonuje Zarząd Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Na zdjęciu dr Szczepan Głodzik/fot. UMCSźródło: Centrum Prasowe UMCS