Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W najbliższy czwartek (27 października br.) o godz. 17.15 zapraszamy na odczyt stacjonarny organizowany w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Prelegentką będzie dr Grażyna Michalska prof. WSPA, która wygłosi wykład pt. „Mury miejskie Lublina”. Spotkanie odbędzie się w Auli Wydziału NoZiGP UMCS (al. Kraśnicka 2D w Lublinie, I piętro). Wstęp wolny!
Tematyka prelekcji
Podczas spotkania Autorka zaprezentuje publikację „Mury miejskie Lublina”. W opracowaniu tym omówiono szeroki zakres problematyki związanej z uwarunkowaniami lokalizacji ośrodka miejskiego i jego rozwojem. Główny motyw książki to powstanie, struktura i rozwój obwarowań miejskich. Publikacja jest pierwszym studium fortyfikacji Lublina z wykorzystaniem pełnego warsztatu naukowego i skrupulatnych analiz terenowych. Po raz pierwszy ustalono szczegóły przebiegu pierścienia murów obronnych oraz włączonych w nie dzieł, takich jak wieże, baszty, wykusz oraz bramy i furty (łącznie 26): Blisko 700 – letnia historia tych obiektów i ich funkcjonowanie przebadano aż do obecnej fazy ich reliktowego zachowania. Podjęta została próba oceny pierwotnej wartości militarnej lubelskiego zespołu umocnień na tle podobnych założeń miejskich.
Zapraszamy do zapoznania się z publikacją, która dostępna jest dostępna pod tym adresem.
Grażyna Michalska - doktor nauk technicznych w zakresie architektury i urbanistyki (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej); historyk sztuki (KUL). Obecnie dziekan ds. kierunku Architektura w WSPA w Lublinie; wykładowca na Wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Lubelskiej - Katedra Konserwacji Architektury. Poprzednio specjalista w Pracowni Dokumentacji Naukowo – Historycznej w Pracowniach Konserwacji Zabytków O/Lublin; specjalista Narodowego Instytutu Dziedzictwa; współwłaścicielka firmy eksperckiej „Zespół Dokumentacji Historycznej Mansarda”. Członek Komisji PAN, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, członek Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS – Komisja Architektury Militarnej. Autorka licznych publikacji, studiów i dokumentacji naukowych, w tym w zakresie architektury militarnej. Ostatnia publikacja (współautorstwo z Jadwigą Teodorowicz – Czerepińską) - Mury miejskie Lublina, Lublin 2021.
Zapraszamy na prelekcję.
źródłó: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS