Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy na kolejny czwartkowy odczyt Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego.
12.05 2022 r. o godz. 17.15 w Auli Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS Stanisław Kusiak przedstawi opowieść filmową pt. „KWIATY SYCYLII (część zachodnia)".
„Gdyby Bóg zobaczył moje królestwo Sycylii, nie wybrałby Palestyny” – te słowa wypowiedzieć miał w XII wieku, zakochany w swojej sycylijskiej ojczyźnie, król o niemieckich korzeniach, Fryderyk Hohenstaufen. Królem Sycylii stał się poprzez małżeństwo z królewną sycylijską Konstancją, córką Rogera II.
Sycylia rzuca urok i oszałamia. Goethe twierdził, że Sycylia jest kluczem do poznania Włoch. To najbardziej autentyczny region Włoch, gdzie ludzie ciągle podkreślają: my nie Italiani, my Sicilani. Od reszty Włoch oddzielają ich cale wieki odmiennej kultury i historii, sięgającej 10 tys. lat wstecz.
Kiedy skończyły się czasy panowania Greków, a później Arabów, nastały nowożytne czasy europejskich potęg, które zbrojnie walczyły ze sobą o Sycylię. Kolonizowanie Sycylii przez Europejczyków trwało niemal 500 lat. Wyspą władali najpierw Niemcy, potem Francuzi, na następnie Hiszpanie. Dominacja kleru i grupy wielkich obszarników ziemskich, a później fabrykantów sprawiała, że przez całe wieki mieszkańcy wyspy żyli w nędzy. W roku 1860 Garibaldi wyzwala wyspę, która staje się częścią zjednoczonych Włoch.
Historia wyspy zaczyna się niemal 10 tysięcy lat przed naszą erą i pełna jest wojen oraz przemocy. Ale z wojennego chaosu wyłaniały się również twórcze działania, których efekty przetrwały do dziś. I to właśnie o tym opowiada ta sycylijska opowieść filmowa, z przepiękną sycylijską muzyką w tle.
Autor zgromadził liczne materiały dodatkowe, wykraczające daleko poza program turystyczny. Ich różnorodność i bogactwo pokazuje sycylijską niesamowitość, która zawarta została w tytule filmu. Reportaż zapewnia bogactwo doznań dla oczu i uszu.
źródło: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS