ŻIH nagrodził autorów najlepszych prac o Żydach i Izraelu

Żydowski Instytut Historyczny co dwa lata organizuje konkurs na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu. Pomysł narodził się w 1990 roku. Od tamtej pory ŻIH zgromadził obszerną kolekcję prac konkursowych, stając się w zasadzie jedynym w Polsce centrum informacji o kierunkach podejmowanych badań w tematyce żydowskiej. W 2009 roku konkurs zyskał patrona – prof. Majera Bałabana, wybitnego historyka polskich Żydów. W tegorocznej, XI edycji nagrodzono i wyróżniono 12 prac.

Wśród nagrodzonych prac, w kategorii praca doktorska znalazła się praca dr Jakuba Chmielewskiego z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS, napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Konrada Zielińskiego.

Patron konkursu – urodzony we Lwowie Majer Bałaban – jako pierwszy zastosował nowoczesne metody naukowe do badań nad dziejami polskiego żydostwa, przyczyniając do wielkiego postępu historiografii polskich Żydów. Uważał, że społeczność polskich Żydów należała do najważniejszych i najbardziej twórczych na całym świecie. Jego prace o Żydach lwowskich, krakowskich i lubelskich stanowią po dziś dzień istotne kompendia wiedzy na ten temat. Podkreślał znaczenie badań historii polsko-żydowskiej zarówno jako integralnej części powszechnych dziejów Żydów, jak i kluczowego składnika historii Polski.

W czasie I wojny światowej służył jako rabin wojskowy w Lublinie. W okresie międzywojennym nauczał, kierował Seminarium Rabinicznym w Warszawie, wykładał na Uniwersytecie Warszawskim i w Instytucie Nauk Judaistycznych, którego tradycje pielęgnuje do dziś Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma mieszczący się w jego dawnym gmachu. Nawet podczas okupacji hitlerowskiej, uwięziony w warszawskim getcie, Bałaban nie zaprzestał pracy naukowej. Zmarł na przełomie 1942 i 1943 roku.

MK, źródło: ŻIH

źródło: https://forumakademickie.pl/nagrody/zih-nagrodzil-autorow-najlepszych-prac-o-zydach-i-izraelu/

    Nauki humanistyczne i sztuka

    Data dodania
    17 grudnia 2024