Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy do zapoznania się z fotoreportażem z wystawy dra hab. szt. Krzysztofa Bartnika pt. krajOBRAZY IV, która odbyła się w galerii 113 należącej do Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Ekspozycja będzie otwarta do 30 listopada.
Wystawę „krajOBRAZY IV” stanowią obrazy reprezentujące cykle tematyczne, które realizuję ostatnimi laty. Niezgodną z ortografią pisownią tytułu wystawy chciałbym zwrócić uwagę widza zarówno na inspirację, jaką jest pejzaż, ale też cel znalezienia formuły obrazu będącej niedosłowną, ale dosadną odpowiedzią wobec konkretnego miejsca, rzeczywistej sytuacji i przeżyć nią wywołanych. Temat pejzażu, ciągle niewyczerpany jeśli chodzi o jego możliwości formotwórcze, jest dobrą alternatywą wobec sztuki uwikłanej w zależności socjologiczne, komentującej aktualia, zaangażowanej ideologicznie, penetrującej manowce, czy też figuratywnej. Chcę by obraz przekraczał swoją funkcję rejestracyjną wobec rzeczywistości. Unikam symboliki poza tą, którą niesie sama forma plastyczna. W mojej intencji OBRAZ ma być ikoną rzeczywistości. Doświadczanej zmysłami i poznawanej umysłem. Realnej i transcendentnej.
Wybrałem akwarelę, bo technika ta nie niesie ze sobą obciążenia materią jak techniki wymagające ciężkiego podobrazia i masy farby. Życie wystarczająco dostarczyło mi doświadczeń z różnymi materiami i w tonach mierzoną ich wagą. Wybrałem akwarelę i wypracowałem taki sposób jej użycia by nie zdradzała wysiłku włożonego w wykonanie obrazu, pracy i użytego narzędzia.
Światło i głębia. Co więcej- zbyteczne.
-dr hab. szt. Krzysztof Bartnik
źródło: Wydział Artystyczny UMCS