Taśmoteka ludowa Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego | zaproszenie na wystawę

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia wystawy pn. Taśmoteka ludowa Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego, która będzie prezentowana w dniach 23–25 sierpnia 2024 r. w ramach Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.

Taśmoteka Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego to zbiór obejmujący ponad 1800 nośników – taśm szpulowych, kaset magnetofonowych i płyt CD. Nagrane są na nich materiały folklorystyczne i relacje gwarowe pochodzące głównie z Lubelszczyzny i południowo-wschodniej Polski.

Na wystawie zobaczymy, jak powstawała i rozwijała się Pracownia w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, jak pozyskiwano i opracowywano zgromadzone w niej materiały, a także do czego były i nadal są wykorzystywane. Dowiemy się też więcej o jej założycielu, prof. Jerzym Bartmińskim, a także o wybranych śpiewaczkach, kapelach i instrumentalistach ludowych, których przez lata nagrywał wraz z zespołem współpracowników i studentów.

Jak na taśmotekę przystało, nie zabraknie także dźwięków. Podczas oglądania wystawy będziemy mogli posłuchać zarówno archiwalnych nagrań, jak i ich współczesnych interpretacji.

Opracowanie wystawy: dr Anna Kaczan i dr Katarzyna Prorok – Pracownia Etnolingwistyczna im. Jerzego Bartmińskiego, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wystawa jest częścią programu Letniej Szkoły Tradycji 2024. Organizatorem Letniej Szkoły Tradycji jest Fundacja Kultura Enter w partnerstwie z Warsztatami Kultury w Lublinie. Projekt jest realizowany przy wsparciu Miasta Lublin.

Na wystawie prezentowane są materiały udostępnione przez: Pracownię Etnolingwistyczną im. Jerzego Bartmińskiego, Muzeum Wsi Lubelskiej, Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Kiedy: 23–25 sierpnia 2024, godz. 11.00-19.00

Gdzie: Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5a, I piętro

Wstęp wolny

źródło: Wydział Filologiczny UMCS

    Nauki humanistyczne i sztuka

    Data dodania
    21 sierpnia 2024