Songs of Sanctuary | koncert wokalno-instrumentalny

Serdecznie zapraszamy na koncert wokalno-instrumentalny "Songs of Sanctuary", który odbędzie się 13 grudnia 2024 r. o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej.
 
W koncercie wystąpią:
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
  • Chór III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie „Kantylena”
  • Chór Instytutu Muzyki UMCS
  • Ariadna Laddy – sopran
  • Julia Mach – mezzosopran
  • prof. dr hab. Małgorzata Nowak – przygotowanie chórów
  • Agata Zając – dyrygent
Program:
Edward Elgar Uwertura koncertowa ‘’In South’’
Karl Jenkins Adiemus: Songs of Sanctuary
Czy można usłyszeć promienie słońca tańczące na falach Morza Śródziemnego? Uwertura koncertowa In the South to dzieło, które narodziło się z blasku słońca i malowniczych krajobrazów Południa. Edward Elgar, wędrując po Apeninach, dostrzegł nie tylko piękno natury, ale również echa minionych cywilizacji.
Później wspominał:
„…w mgnieniu oka wszystko do mnie dotarło – starcie wojsk w tym miejscu, dawno temu, gdzie teraz stałem – kontrast ruin i pastwiska – i wtedy nagle wróciłem do rzeczywistości. W tym czasie skomponowałem uwerturę – reszta to było tylko jej spisanie.”
I tak zamiast planowanej wcześniej symfonii powstała uwertura koncertowa, zadedykowana przyjacielowi Leo F. Schusterowi, który rok później stworzył Festiwal Elgara. Premiera miała miejsce 16 marca 1904 roku, w wykonaniu Orkiestry Hallé, trzeciego dnia festiwalu. Dyrygentem był Hans Richter, który prowadził resztę koncertu, ale ponieważ Elgar nie zdążył przygotować partytury na czas, sam stanął za pulpitem dyrygenckim, kierując orkiestrą, której dźwięki wznosiły się ku słońcu, malując w powietrzu obrazy południowej magii.
Podobnie jak Elgar, który czerpał inspirację z natury, Karl Jenkins tworzy dźwięki, które oddają harmonię i spokój otaczającego świata. W drugiej części koncertu zabrzmi Adiemus: Songs of Sanctuary, utwór, który początkowo miał być jedynie muzycznym eksperymentem, a stał się globalnym fenomenem. Jenkins połączył klasyczną harmonię z egzotycznymi rytmami, tworząc coś, co wymyka się wszelkim kategoriom. W Adiemus słowa nie mają znaczenia – liczy się czysta ekspresja dźwięków, które poruszają na głębszym, niemal pierwotnym poziomie. Utwór ten zainspirował niezliczone produkcje filmowe i reklamowe, docierając do milionów słuchaczy na całym świecie.
 
Bilet premium – 70 zł.
Bilet normalny – 50 zł.
 
Wydarzenie: facebook
 
źródło: Wydział Artystyczny UMCS

    Nauki humanistyczne i sztuka

    Data dodania
    19 listopada 2024