Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Dr hab. Tomisław Gergiel, pracownik naukowy UMCS, dzięki zastosowaniu techniki makrofotografii odczytał najstarszą pieczęć Radomia.
Najstarsza pieczęć radomska
Najstarsza zachowana pieczęć Radomia pochodzi z 4 czerwca 1421 roku. Jest podwieszona pod dokumentem radomskich rajców poświadczającym, że Maciej Radomirza pochodzi z prawego łoża i jest synem tutejszego (radomskiego) mieszczanina Bogusława Busza i Wojciechy, a więc można z nim robić interesy Od wielu lat historycy i pasjonaci historii naszego miasta głowili się nad odczytaniem treści tej pieczęci.
Spór dotyczył głównie kształtu litery odbitej na pieczęci. Zastanawiano się, czy jest to „K” - znak osobisty króla Kazimierza Wielkiego, czy może „R” - monogram miasta Radomia – mówi Janusz Wieczorek, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Radomia, członek zespołu Zespołu ds. Opracowania Systemu Znaków i Symboli Samorządowych Miasta Radomia.
Wątpliwości próbowano rozwiązać za pomocą różnego rodzaju analogii - a to z monogramem królewskim z drzwi katedry na Wawelu, a to z XV-wieczną pieczęcią Grybowa czy też ze średniowieczną pieczęcią Radomska. - Wszystkie te dywagacje, oparte na analogowym zdjęciu dokumentu, rozwiał raz na zawsze heraldyk, dr hab. i pracownik naukowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Tomisław Gergiel, który w archiwum lubelskim, gdzie przechowywany jest dokument, doprowadził do wykonania zdjęć pieczęci w technice makrofotografii. Efekt jest jednoznaczny i zapewne zaskakujący dla zwolenników monogramu królewskiego. Wykonane zdjęcie nie tylko rozstrzygnęło spór na korzyść litery „R”, czyli monogramu Radomia, ale również ukazało - dotąd niedostrzegane - nowe elementy pieczęci.
Prace dr. Tomisława Gergiela zostały wykonane na potrzeby studium historyczno–heraldycznego, dokumentu niezbędnego do opracowania systemu znaków i symboli samorządowych Radomia, w tym również nowego historycznego herbu naszego miasta, nad którym obecnie pracuje, specjalnie w tym celu powołany przez prezydenta Radosława Witkowskiego, zespół.
źródło: https://www.cozadzien.pl/radom/tajemnica-pieczeci-radomia-co-znajduje-sie-na-najstarszej/86780
zdjęcie: https://www.cozadzien.pl/radom/tajemnica-pieczeci-radomia-co-znajduje-sie-na-najstarszej/86780