Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Mgr Maciej Wodziński - filozof i doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UMCS w ramach Diamentowego Grantu realizuje projekt "Stereotypy społeczne i ograniczenia wiedzy eksperckiej nt. spektrum autyzmu" (2019-2023).
Zainteresowania badawcze Macieja Wodzińskiego ogniskują się na styku filozofii, psychologii i psychiatrii, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii etycznych, epistemologii społecznej i niesprawiedliwości poznawczej. Doktorant uważa, że uprawianie humanistyki ma sens przede wszystkim, gdy jest zaangażowane, dlatego stara się łączyć pracę naukową z działalnością na rzecz środowiska osób w spektrum autyzmu i szerzej pojętego dobrostanu psychicznego poprzez organizację dyskusji, warsztatów czy publikacje popularnonaukowe.
W ramach projektu badawczego „Stereotypy społeczne i ograniczenia wiedzy eksperckiej nt. spektrum autyzmu” (kwota dofinansowania: 179 tys. zł, opiekun: prof. dr hab. Marek Hetmański) stara się pokazać, w jaki sposób różnego rodzaju pozaracjonalne przekonania na temat autyzmu (takie, jak stereotypy czy uprzedzenia) obecne w szeroko pojętym dyskursie publicznym (prasie, serialach, filmach czy memach) wpływają na to, jak my wszyscy – jako społeczeństwo – odbieramy osoby w spektrum autyzmu. Jego zdaniem przekonania te wpływają nie tylko na „laików”, ale także w znacznej mierze na osoby zawodowo związane z zagadnieniem autyzmu, wprowadzając w ich procesy myślowe i decyzyjne liczne – nierzadko krzywdzące dla osób w spektrum – uproszczenia, poznawcze skrzywienia czy generalizacje. Ze względu na panujące między tego typu ekspertami a osobami z autyzmem relacje władzy, w których stroną słabszą są osoby w spektrum, identyfikacja uproszczonych schematów myślenia w eksperckich procesach decyzyjnych ma ogromne znaczenie w życiu osób z autyzmem i ich rodzin.
Mgr Maciej Wodziński wraz z dr Justyną Rynkiewicz oraz dr. Andrzejem Kapustą realizuje również w UMCS coroczny projekt „Przyjazny Uniwersytet”, którego celem jest aktywizacja społeczności naszego Uniwersytetu wokół problematyki zdrowia psychicznego, poprzez organizację warsztatów, wykładów, paneli eksperckich czy spotkań filmowo-dyskusyjnych.
Dossier naukowe Mgr. Macieja Wodzińskiego
Udział w zespołach badawczych:
Prowadzenie i koordynacja działań interdyscyplinarnej grupy badawczej pn. „Wiedza ekspercka i eksperci przez doświadczenie” w ramach Zespołu Badawczego „Wiedza Ekspercka i Procesy Decyzyjne. Wyzwania i Kontrowersje”, od 2021 r., IF UMCS (nr zespołu: ZB1/2021).
Ważniejsze publikacje:
Ważniejsze wystąpienia konferencyjne:
Stypendia:
Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla studentów za wybitne osiągnięcia naukowe za rok akademicki 2018/2019.
Staże:
Staż naukowy w Pracowni Filozofii Zdrowia Psychicznego (Katedra Nauk Społecznych) pod kierunkiem dra hab. Marcina Moskalewicza. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 2020.
Fot. Jolanta Gertruda.