Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W związku z występującym ryzykiem zarażenia koronawirusem informujemy o działającej infolinii NFZ, jak również o bieżących wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia. Zamieszczamy także podstawowe zasady zapobiegawcze, które wpływają na ograniczenie ryzyka zarażenia.
Koronawirus powoduje: gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.
Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi zasadami zapobiegawczymi:
Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekuj je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.
Mycie rąk z użyciem wody z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Po użyciu chusteczki jak najszybciej wyrzuć ją do zamkniętego kosza i umyj ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekuj je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady, można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
Zachowuj co najmniej 1-1,5 metra odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na osobę.
Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś/aś kontakt z osobą zakażoną, powiadom telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Poniżej zamieszczamy strony stacji oraz oddziałów funkcjonujących w Lublinie:
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie
Numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem:
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
Informacje na temat koronawirusa w serwisie umcs.pl znajdują się w zakładce „Lublin” na stronie: