Komunikat ws. koronawirusa

W związku z występującym ryzykiem zarażenia koronawirusem informujemy o działającej infolinii NFZ, jak również o bieżących wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia. Zamieszczamy także podstawowe zasady zapobiegawcze, które wpływają na ograniczenie ryzyka zarażenia.

Koronawirus powoduje: gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi zasadami zapobiegawczymi:

Często myj ręce

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekuj je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.

Mycie rąk z użyciem wody z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Po użyciu chusteczki jak najszybciej wyrzuć ją do zamkniętego kosza i umyj ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekuj je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).

Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady, można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

Zachowuj bezpieczną odległość

Zachowuj co najmniej 1-1,5 metra odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na osobę.

Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś/aś kontakt z osobą zakażoną, powiadom telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Poniżej zamieszczamy strony stacji oraz oddziałów funkcjonujących w Lublinie:

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie, Oddział i Klinika Chorób Zakaźnych – ul. Staszica 16 w Lublinie

Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie, Oddział Chorób Zakaźnych Dziecięcych – ul. Biernackiego 9 w Lublinie

Infolinia NFZ

Numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem:

  • 800 190 590

Strona Ministerstwa Zdrowia:

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

Strona Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

Komunikaty i aktualności


Informacje na temat koronawirusa w serwisie umcs.pl znajdują się w zakładce „Lublin” na stronie:

Koronawirus - informacje

    Komunikaty

    Autor
    Redakcja UMCS
    Data dodania
    4 marca 2020