Wojna Izraela z Hamasem - rozmowa z dr Evą Taterovą w podcaście "Problemy bezpieczeństwa..."

Kontynuujemy rozważania na temat współczesnych konfliktów zbrojnych z udziałem Izraela. W poprzednim odcinku podcastu „Problemy bezpieczeństwa. Polsko-czeskie spojrzenie na współczesne problemy bezpieczeństwa” mieliśmy okazję poznać ekspercką wizję dr. Bartosza Bojarczyka z UMCS odnośnie genezy konfliktu między Izraelem a Palestyną i możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji. Teraz czas na czeski punkt widzenia - prowadząca podcastu dr Ewelina Kancik-Kołtun przeprowadziła rozmowę z czeską badaczką dr Evą Taterovą na temat wojny państwa Izraela z Hamasem - polityczno-militarną islamską i fundamentalistyczną organizacją palestyńską o charakterze terrorystycznym.

W odcinku poruszono następujące kwestie:

  • Jakie są historyczne kamienie milowe w dostępie Izraela do Strefy Gazy?
  • Jaki jest przewidywany dalszy rozwój wojny w Gazie? Czy może rozprzestrzenić się na inne obszary Bliskiego Wschodu?
  • Jakie jest długoterminowe podejście Czech do konfliktu arabsko-izraelskiego?

Dr Eva Taterova jest pracownikiem naukowym Katedry Studiów Terytorialnych Uniwersytetu Mendla w Brnie i członkiem Akademii Nauk Republiki Czeskiej w Instytucie Historii Współczesnej. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół następujących zagadnień: stosunki międzynarodowe i studia europejskie, stosunki i konflikty izraelsko-palestyńskie, konflikty arabsko-izraelskie, współczesna historia Bliskiego Wschodu, historia antysemityzmu.


Zapraszamy do wysłuchania odcinka podcastu. 


Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2024”.

    Działania

    Data dodania
    26 czerwca 2024