Dezinformacja i przeciwdziałanie w Polsce | Rozmowa z prof. Agnieszką Demczuk w podcaście "Problemy bezpieczeństwa..."

Kontynuujemy rozważania o dezinformacji. Kolejny odcinek podcastu „Problemy bezpieczeństwa. Polsko-czeskie spojrzenie na współczesne problemy bezpieczeństwa” już dostępny. Tym razem prowadząca dr Ewelina Kancik-Kołtun porozmawiała z dr hab. Agnieszką Demczuk, prof. UMCS z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS. Rozmowa poświęcona została zjawisku dezinformacji i metodom stosowanym w celu jej zwalczania.

W odcinku poruszono następujące kwestie:

  • Co to jest dezinformacja?
  • Jaka jest skala problemu dezinformacji w Polsce? Czy to prawda, że musimy patrzeć na problem dezinformacji także z perspektywy rosyjskiej wojny hybrydowej i od kiedy?
  • Jakie najczęściej pojawiają się tematy dezinformacji? Czy są one wspólne dla innych także państw europejskich?
  • Jak skutecznie przeciwdziałać dezinformacji?
  • Jakie działania są podejmowane przez instytucje publiczne w Polsce? Jakie ponadnarodowe instytucje np. UE, czy szerzej inne jeszcze międzynarodowe instytucje?
  • Jak sztuczna inteligencja może wpłynąć na skalę problemu dezinformacji?

Dr hab. Agnieszką Demczuk, prof. UMCS - pracownik Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka UMCS, kierownik Zespołu Badań Propagandy i Dezinformacji UMCS. Pracowała w Związku Gmin Lubelszczyzny w Lublinie (2000-2004) i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie (2004-2008). Zainteresowania badawcze: ochrona praw człowieka, w tym wolności wypowiedzi; społeczne, polityczne i prawne uwarunkowania społeczeństwa informacyjnego, elektroniczna administracja publiczna, koncepcja demokratycznego państwa prawnego, reforma wymiaru sprawiedliwości po 1989 r.


Zapraszamy do wysłuchania odcinka podcastu.


Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2024”.

    Działania

    Data dodania
    17 sierpnia 2024