Konferencja "Popkultura poza kontekstem 5.0" już za nami

14 listopada 2024 roku w formule hybrydowej odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Popkultura poza kontekstem 5.0”. Panele stacjonarne miały miejsce na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Wystąpienia z paneli zdalnych zaprezentowane zostały za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.

Była to już piąta edycja konferencji organizowanej corocznie od 2020 roku przez działające na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Koło Naukowe Medialno-Popkulturowe „Produktywni”. Na wstępie, uczestników spotkania powitała Jagienka Chyż w osobie Marii Curie-Skłodowskiej i przekazała głos zebranym, tj. – prof. dr hab. Dorocie Kołodyńskiej, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, prof. dr hab. Iwonie Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach, dr hab. Małgorzacie Adamik-Szysiak, prof. UMCS, prodziekan ds. studenckich WPiD oraz dr Justynie Maguś.

Tegoroczna edycja konferencji obfitowała w szeroki wachlarz referatów przygotowanych przez młodych naukowców z różnych dyscyplin naukowych. Łącznie prelegenci reprezentujący 15 ośrodków naukowych z całej Polski wygłosili 36 wystąpień, w tym dwie prelekcje specjalne.

Uczestnikami wydarzenia byli nie tylko studenci i doktoranci, ale także doświadczeni naukowcy, którzy w swoich badaniach zajmują się szeroko pojętą popkulturą. W konferencji wzięli udział prelegenci z następujących ośrodków naukowych: Uniwersytet Jagielloński; Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach; Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego; Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; Uniwersytet Śląski w Katowicach; Uniwersytet w Białymstoku; Uniwersytet Warszawski; Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; Uniwersytet Wrocławski; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie; Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.

Podczas dyskusji panelowych analizowane były wytwory popkultury, które w różnej w formie, bez względu na krąg kulturowy, towarzyszą nam na co dzień. Prezentowane treści umożliwiły uczestnikom spojrzenie na zagadnienie kultury popularnej przez pryzmat naukowy. Formułowane wnioski przyniosły świeże spojrzenie na daną problematykę oraz z pewnością przyczyniły się do kolejnych inspiracji badawczych. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem społeczności akademickiej – zarówno studentów jak i wykładowców uczelni. Konferencja przyniosła osobom zaangażowanym w jej organizację satysfakcję, a uczestnikom okazję do interdyscyplinarnego rozwoju.

W skład komitetu organizacyjnego tegorocznej edycji weszli studenci produkcji medialnej i zarazem członkowie zarządu koła – Amelia Nanowska, Jagienka Chyż, Katarzyna Szawłoga, Natalia Derlukiewicz oraz Michał Puła. Opiekę merytoryczną objęła opiekun koła, dr Justyna Maguś. W skład komitetu naukowego weszli prof. szt. film. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, dr hab. Piotr Celiński, dr hab. Jakub Nowak, prof. dr hab. Marta Wójcicka oraz dr Ilona Dąbrowska. Konferencja była wydarzeniem towarzyszącym jubileuszowi 80-lecia UMCS. 

Tekst: Amelia Nanowska, Monika Niezbecka


fot. Michał Puła, Ada Rębiś, Darya Shyrachuk, Aleksandra Żak, Julian Kucewicz

    Aktualności

    Data dodania
    20 listopada 2024