Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 23-24.05.2024 roku na Wydziale Pedagogiki i Psychologii w auli budynku Instytutu Psychologii UMCS odbyła się XV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Oko w oko z ... psychoonkologią”, edycja specjalna „Maria inspiruje” w ramach obchodów Jubile-uszu 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Głównym organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Psychologów UMCS, a także Rada Wydziałowa Samorządu Studentów Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademickie Centrum Wsparcia oraz Stu-denckie Koło Naukowe Psychologii „Adesse”.
Celem niniejszego dwudniowego wydarzenia było przedstawienie kluczowych za-gadnień z obszaru psychoonkologii, a także zapoznanie uczestników z aktualną wiedzą na temat funkcjonowania psychicznego osób chorych na nowotwór. Poruszone zostały zagad-nienia z zakresu sposobów pracy terapeutycznej z pacjentem z chorobą nowotworową i jego bliskimi zmagającymi się z utratą zdrowia lub życia bliskiej osoby. Podczas konferencji eksperci i prelegenci przedstawili najnowszą wiedzę teoretyczną oraz praktyczną z zakresu pracy nad powrotem do równowagi psychicznej i przeżywania żałoby w kontekście wystą-pienia choroby nowotworowej.
Tegoroczna edycja zgromadziła wielu znamienitych gości z czołowych ośrodków akademickich w Polsce i z zagranicy oraz placówek zajmujących się opieką nad pacjentem onkologicznym i jego rodziną. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać wykładów plenarnych, wystąpień eksperckich oraz prezentacji studenckich podzielonych na 6 sesji tematycznych. W trakcie konferencji odbyły się również warsztaty specjalistyczne, sesja posterowa oraz wystawa fotograficzna, która powstała w ramach projektu „Piękne, silne – wyjątkowe”. Dodatkowo w trakcie konferencji uczestnicy mieli okazję odwiedzić stoiska promocyjne patronów tegorocznego wydarzenia, a także organizacji studenckich prężnie działających w Instytucie Psychologii UMCS. Ponadto przebieg konferencji był transmito-wany on-line na YouTube na kanale Koła Naukowego Psychologów UMCS. Szczególne podziękowania za prowadzenie transmisji na żywo należą się Pani mgr Katarzynie Panec-kiej.
Panele tematyczne tegorocznego wydarzenia obejmowały: (1) historię psychoonko-logii, (2) interdyscyplinarność psychoonkologii, (3) spojrzenie na chorobę nowotworową z perspektywy pacjenta i specjalisty w aspekcie emocjonalności, (4) współczesne wyzwania psychoonkologii, (5) doświadczanie choroby nowotworowej przez dzieci oraz (6) standardy opieki psychoonkologicznej.
W ramach tegorocznej edycji konferencji, zarówno wystąpienia studenckie, jak i plakaty zaprezentowane na sesji posterowej brały udział w konkursie na najlepszą prezen-tację i poster. Oceny dokonywał Komitet naukowy, w którego skład wchodzili:
Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:
1.Sesja posterowa:
I miejsce: dr hab. Lesia Sikorska, prof. uczelni “Aktywność behawioralna, radzenie sobie ze stresem i psychoonkologia w Ukrainie” (Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Fran-ki);
II miejsce: Izabela Górska „Metamorfozy i foto portrety pacjentów onkologicznychnych, jako przekład nowoczesnych oddziaływań psychoonkologicznych” (Projekt „Piękne, Silne - Wyjątkowe”);
III miejsce: Aleksandra Mazur, mgr Katarzyna Panecka „Wybrane psychologiczne następ-stwa leczenia choroby nowotworowej u dzieci i młodzieży” (UMCS Lublin); Ilona Bana-szkiewicz „Pozytywne efekty zastosowania technik relaksacyjnych u pacjentów leczonych onkologicznie” (UMCS Lublin);
Wyróżnienie: Anna Roguska „Problemy psychologiczne mężczyzn z diagnozą nowotworu prostaty” (APS Warszawa); Karolina Jakubiak „Próby i myśli samobójcze wśród pacjentów chorych onkologicznie – epidemiologia, czynniki ryzyka, interwencje psychologiczne” (APS Warszawa).
2.Wystąpienia ustne:
I miejsce: Patrycja Krawczyk, Magdalena Steć „Troska w obliczu nieuchronności: opieka paliatywna w onkologii dziecięcej – analiza przypadku i wnioski psychoonkologiczne” (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie);
II miejsce: Weronika Boruń, Natalia Romańczuk „Dobrostan psychiczny i trudności perso-nelu - rozmowy z pracownikami placówek dla pacjentów onkologicznych” (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie);
III miejsce: Klaudia Michalska, Alicja Niemiec „Pozytywne myślenie w chorobie onkolo-gicznej” (Uniwersytet Medyczny w Lublinie);
Wyróżnienie: lic. Julia Motyka „Rola logopedy w przypadku nowotworów krtani.” (Uniwer-sytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).
Laureatom serdecznie gratulujemy.
Organizacja całego wydarzenia była prowadzona przez 6 komitetów organizacyj-nych, w skład których wchodziły:
Komitet organizacyjny główny: dr hab. Cezary Domański prof. UMCS, dr Magdalena Bury-Kamińska, dr Natalia Jach-Salamon, Oliwia Korycińska;
Komitet organizacyjny ds. sponsoringu i patronatu: Martyna Kozłowicz, Aleksandra Mazur;
Komitet organizacyjny ds. promocji: Dominika Kowalczyk, Justyna Kułak;
Komitet organizacyjny ds. uczestników: Eugenia Chorna, Joanna Jurkiewicz, Kaja Szach;
Komitet organizacyjny ds. cateringu i przebiegu wydarzenia: Maciej Cybulski, mgr Bartło-miej Kusy.
Szczególne podziękowania za wkład w organizację konferencji kierujemy do Pani dr Mag-daleny Bury-Kamińskiej, Pani Oliwii Korycińskiej oraz Pana Macieja Cybulskiego.
Dziękujemy władzom Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS, współorganizato-rom, patronom honorowym, patronom medialnym oraz sponsorom za nieocenione wsparcie oraz zaufanie wobec organizacji całego wydarzenia.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
Patronat medialny nad niniejszą konferencją objęli:
Sponsorem niniejszego wydarzenia była firma farmaceutyczna Solinea.
Tegoroczna edycja Konferencji „Oko w oko z psychoonkologią” przechodzi do hi-storii. Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć. Za zadbanie o oprawę fotograficzną wydarzenia dziękujemy Centrum Prasowemu UMCS, Cezaremu Mańturzykowi oraz Mag-dalenie Michalew.