Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Tydzień Pracy Socjalnej to ogólnokrajowa inicjatywa, której pomysłodawcą i organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Szkół Pracy Socjalnej, któremu przewodniczy prof. dr hab. Anna Kanios, kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej UMCS. W tym roku odbyła się XI edycja wydarzenia pod hasłem „Praca socjalna w przestrzeni międzypokoleniowej”. Celem wydarzenia jest promocja pracy socjalnej w Polsce, integracja szkół pracy socjalnej prowadzących kształcenie i doskonalenie zawodowe pracowników socjalnych na różnych poziomach nauczania oraz popularyzowanie badań, kształcenia i działań praktycznych w obszarze szeroko pojętej pracy socjalnej.
18 marca odbyła się inauguracja Tygodnia Pracy Socjalnej. Oficjalnego otwarcia Tygodnia Pracy Socjalnej dokonał dr hab. Andrzej Różański, prof. uczelni – Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS, który przywitał licznie zgromadzonych gości, studentów i pracowników. Jako pierwsza głos zabrała prof. dr hab. Anna Kanios, prezes Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej, Wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady ds. Polityki Senioralnej i Kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS, która nakreśliła historię Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej i Tygodnia Pracy Socjalnej. Kolejnym punktem programu był wykład dr hab. Moniki Adamczyk, prof. uczelni z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na temat gerontologicznej pracy socjalnej i jej ważnej roli w kontekście zjawiska starzejącego się społeczeństwa. O aktywności Studentów i Kół Naukowych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS opowiedziała dr Beata Daniluk - Prodziekan ds. studenckich. W tej części, nie zabrakło również zaprezentowania działalności ze studenckiej perspektywy. Swoim doświadczeniem w organizacjach podzieliło się Koło Naukowe Psychologów UMCS, Studenckie Koło Naukowe Rozwoju Zasobów Ludzkich UMCS , a także współorganizator TPS – Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej UMCS. Po oficjalnym rozpoczęciu Tygodnia Pracy Socjalnej, nasi Goście (m.in. Przedstawiciele instytucji pomocy społecznej oraz Członkowie Wojewódzkiej Rady Senioralnej) mieli okazję zwiedzić nowoczesny budynek Instytutu Pedagogiki, w którym to mieści się m.in. Laboratorium Badań nad Neuroedukacją, sala teatralna i taneczna, Pracownia Montessori czy też sala pamięci.
Pracownicy Katedry Pedagogiki Społecznej UMCS wraz ze studentami z Koła Naukowego Studentów Pracy Socjalnej zorganizowali szereg wydarzeń wpisujących się w tę ogólnopolską inicjatywę. W dniach 17-23 marca w budynku Instytutu Pedagogiki UMCS odbyło się wiele wydarzeń inspirowanych współczesną praca socjalną. Studenci zdobywali praktyczną wiedzę na temat tego jak czuje się senior, biorąc udział w warsztatach z wykorzystaniem symulatora starości, który prowadziła dr Anna Lada. Ponadto mieli szansę uczestniczyć w międzypokoleniowych szkoleniach wraz ze Słuchaczami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. O tym jakie wartości mogą płynąć z aktywności, o jej różnych wymiarach i znaczeniu opowiedziała dr Patrycja Zielińska. Podczas warsztatu, Słuchacze LUTW oraz Studenci kierunku Praca socjalna dyskutowali m.in. na temat wolontariatu czy aktywności społecznej. Szczyptę magii na kolejnym warsztacie dodała dr Agata Świdzińska, tworząc ze Studentami i Słuchaczami motanki - tradycyjne, słowiańskie lalki, które były niegdyś magicznymi talizmanami. W Tygodniu Pracy Socjalnej udział wzięli również uczniowie z XII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, dla któtych przygotowano warsztat z symulatorem starości oraz spotkanie z Michałem Rachwalskim, przedstawicielem Fundacji Strefa Dorastania, która podejmuje szereg działań na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym, wykorzystując metodę streetworkingu. Jego pasja i zaangażowanie z pewnością na długo pozostaną w pamięci naszych Gości.
W trakcie Tygodnia Pracy Socjalnej odbyły się również spotkania z fantastycznymi Gośćmi: Seniorami i przedstawicielami ze Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”, z którymi Studenci naszego Wydziały rozegrali turniej gier planszowych podczas wydarzenia „Planszówkowy zawrót głowy”. Po turnieju odbyło się spotkanie w trakcie którego Studenci mogli się dowiedzieć jak działa stowarzyszenie i jakie inicjatywy podejmuje. Kolejnym wydarzeniem było spotkanie z dr Mateuszem Gortatem, kierownikiem Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który opowiadał o aktywności lubelskich seniorów i funkcjonowaniu LUTW. Ponadto w Instytucie Pedagogiki zaprezentowaliśmy zdjęcia Seniorów z Dziennego Domu Seniora w Świdniku oraz wspólnie wykonaną przez wszystkich uczestników Tygodnia Pracy Socjalnej „Tablicę wdzięczności”.
Tydzień Pracy Socjalnej w Instytucie Pedagogiki UMCS został objęty patronatem Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego O/Lublin oraz Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej O/Lublin.
Bardzo dziękuję wszystkim, dzięki którym mogliśmy zorganizować to przedsięwzięcie. Wasza pasja, zaangażowanie, empatia i serdeczna życzliwość są najlepszą motywacją do podejmowania się organizacji kolejnych takich inicjatyw.
dr Anna Lada – Koordynator Tygodnia Pracy Socjalnej UMCS