Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Czym jest stres, jakie są jego rodzaje oraz strategie radzenia sobie z nim? Zagadnienia te w kontekście m.in. procesu rekrutacyjnego na studia porusza w najnowszym komentarzu eksperckim dr Marlena Stradomska z Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS. Tekst powstał w ramach inicjatywy Centrum Prasowego UMCS pn. „Okiem eksperta” - specjaliści z naszej uczelni tworzą komentarze eksperckie, opinie, analizy i prognozy branżowe związane z ich zainteresowaniami badawczymi.
Stres dotyka nas w wielu momentach życia, także tych, które związane są z rozwojem i zmianą. Można wymienić mnóstwo sytuacji, które jednocześnie cieszą i stresują, a to dlatego, że człowiek z natury obawia się rzeczy, których nie zna, ale jednocześnie wzbudzają one w nim ekscytację. Niewątpliwie do takich sytuacji można zaliczyć to, że wiele osób aktualnie przygotowuje się do podjęcia ważnej dla siebie decyzji, która w większym lub mniejszym stopniu będzie miała wpływ na dalsze funkcjonowanie społeczne, zawodowe czy osobiste. O czym mowa? O stresie związanym z egzaminami maturalnymi oraz procesem rekrutacyjnym na studia. Wielu maturzystów chce tylko „przetrwać” egzaminy, ponieważ uważa, że już nic bardziej stresującego się nie zdarzy. Nic bardziej mylnego, teraz czas na podjęcie ważnej decyzji, ale dzięki wskazówkom zawartym w tekście ten aspekt może okazać się prostszy. Studiowanie to etap, który bez wątpienia wielu absolwentów wspomina z sentymentem. Zatem co zrobić, aby sytuacja stresowa współgrała z najlepszym okresem życia? Niniejszy tekst będzie opisywał zagadnienia dotyczące stresu, strategii radzenia sobie z nim oraz implikacji praktycznych z tym związanych.