Lubelskie Dni Autyzmu

W ostatnią środę - 02.04.2025, w Chatce Żaka odbyły się Lubelskie Dni Autyzmu. Podczas wydarzenia można było wziąć udział w wielu ciekawych prelekcjach i warsztatach, a także zdobyć nową wiedzę i przydatne informacje na stoiskach. Nie zabrakło dużej i dobrze przygotowanej dawki psychoedukacji, a całe wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, co również dla organizatorów jest wielką radością.

Podczas środowych prelekcji i warsztatów można było dowiedzieć się o tym, jak planować pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla dzieci w wieku przedszkolnym w spektrum autyzmu (mgr Magdalena Szwed); poznać spektrum autyzmu od kobiecej strony (Magdalena Magierka); zastanowić się nad tym, jak wygląda postrzeganie i rozumienie emocji w spektrum (Jarosław Kurakiewicz i Wiktoria Bieńko); podjąć się rozważań na temat neuroróżnorodności (Maja Pliszka i Magdalena Czubaszek), a także zastanowić się nad powiązaniem anoreksji i neuroatypowości (mgr Kinga Gałuszka).


Akademickie Centrum Wsparcia przygotowało także wiele interesujących materiałów psychoedukacyjnych. Zainteresowane osoby mogły dowiedzieć się np. jakie są kryteria diagnostyczne zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także jak ich klasyfikacja zmieniała się na przestrzeni lat. Przedstawiony został także termin stimmingu, pewnych zachowań rutynowych, które pojawiają się w spektrum, a także pokazano, jak wygląda diagnostyka i związana z nią problematyka w przypadku kobiet.


Całe wydarzenie zostało objęte patronatem Koła Naukowego Pedagogów Specjalnych im. Prof. Zofii Sękowskiej, lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, a także przedszkola Piotruś Pan, za który serdecznie dziękujemy.


Ponadto, do wspólnych działań dołączyła się Fundacja Alpha, która każdego dnia towarzyszy osobom w spektrum autyzmu i ich bliskim. Fundacja prowadzi rówieśniczy wolontariat, stąd zachęcamy gorąco do zaangażowania się i wzięcia udziału w ich pięknej inicjatywie (więcej informacji na stronie: https://www.autyzmlublin.pl/zaangazuj-sie/zostan-wolontariuszem/).
 

Aktualności

Autor
Aneta Gęba
Data dodania
8 kwietnia 2025