Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Katedra Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej
Katedra Komunikacji Politycznej
oraz
Stowarzyszenie Lubelszczyzna w Europie
mają zaszczyt zaprosić
na ogólnopolską konferencję naukową
Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie
Informacja i dezinformacja
Patronat honorowy
Jego Magnificencja Rektor
Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie
Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski
Bezpieczeństwo jest współcześnie pojęciem i stanem nieabstrakcyjnym, żyjemy w świecie nieomal powszechnych zagrożeń, związanych m. in. z wojną – pokojem, porządkiem publicznym, naszym życiem i zdrowiem oraz środowiskiem naturalnym. W dużej mierze kształtowane jest ono w wymiarze społecznym i indywidualnym w oparciu o posiadaną wiedzę na temat zagrożeń owego bezpieczeństwa, wiedzę, którą czerpiemy z przekazów komunikacyjnych, informacji przekazywanych z różnych źródeł
Lubelszczyzna w wyniku najnowszych wydarzeń politycznych znalazła się w centrum kluczowych dla Europy i Świata wydarzeń zagrażających podstawowym wartościom współczesnej cywilizacji. Od września 2021 r. pogranicze polsko – białoruskie jest miejscem wzmożonego kryzysu migracyjnego perfidnie reżyserowanego i realizowanego bez względu na ludzka krzywdę i cierpienie. W dniu 24 lutego 2022 r. rozpoczęła się agresja Rosji w Ukrainie otwierając nowy rozdział tragedii narodu ukraińskiego oraz jego exodus migracyjnego. Stanowiło to kolejny bodziec godzący w poczucie bezpieczeństwa naszego społeczeństwa, w tym mieszkańców województwa lubelskiego.
Polska i Polacy mają poczucie wspólnoty europejskiej i szerzej euroatlantyckiej można i chyba słusznie przypuszczać, że z niej czerpiemy poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście wzmacniają je praktyczne działania związane przykładowo z polityczna i militarna aktywnością przejawiająca się przykładowo obecnością wojsk amerykańskich w naszym kraju i wzmożoną pomocą walczącej Ukrainie. Trwająca już dwa lata wojna w Ukrainie oraz napięta, nieregulowana sytuacja na pograniczu polsko–białoruskim wywołuje poważne zagrożenia w sferze społeczno–ekonomicznego, godzące w egzystencjalne podstawy grup społecznych i jednostek mieszkających w województwie lubelskim, można tytułem przykładu wymienić rolników czy pracowników branży transportowo – spedycyjnej.
To problemy, zagrożenia bezpieczeństwa, ale także informacyjny i dezinformacyjny przekaz komunikacyjny będzie wiodącym przedmiotem naszej konferencji, a mamy nadzieję początkiem nowego spojrzenia na kwestie bezpieczeństwa Lubelszczyzny w bezpiecznej Europie.
Konferencja będzie objęta patronatem medialnym: TVP Lublin, Akademickiego Radia Centrum, organizatorzy przewidują transmisję bezpośrednia i zapis konferencji na pliku medialnym. Uczestnicy konferencji mają możliwość publikacji swoich badań i artykułów, po pozytywnej recenzji, w czasopiśmie naukowym „Studia i Analizy Nauk o Polityce” w numerze 2 w 2024 (zaznaczamy, iż jest możliwość publikacji on-line first).
Komitet Honorowy
Minister Rozwoju i Technologii: Krzysztof Hetman
Wiceminister, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Jacek Czerniak
Wojewoda Lubelski: Krzysztof Komorski
Komitet Naukowy
Prof. dr hab. Iwona Hofman - dyrektor
Prof. UMCS dr hab. Jolanta Szołno–Koguc – dyrektor
Prof. dr hab. Wiesław Czyżowicz
Prof. dr hab. Artur Kuś
Prof. dr hab. Ewa Maj
Prof. UMCS dr hab. Piotr Witkowski
Prof. URz dr hab. Krzysztof Żarna
Komitet Organizacyjny
Dr Łukasz Jędrzejski
Dr Anna Szwed-Walczak
Mgr Anna Yezhova
Mgr Kamil Wroński
Mgr Marcin Daniel
Mgr Wojciech Stachyra
Organizatorzy: Uniwersytet Marii Curie Skłodowskie, Instytut Ekonomii i Finansów oraz Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach, Stowarzyszenie Lubelszczyzna w Europie
Miejsce i termin: Lublin, 23 kwietnia 2024, sala 101 Wydziału Ekonomicznego UMCS
Program konferencji: