Gala Finałowa konkursu Liga Młodych Menadżerów 2024/25.

W dniu 10.04.2025 r. w Auli III Wydziału Ekonomicznego UMCS odbyła się Gala Finałowa konkursu Liga Młodych Menadżerów 2024/25. W trakcie Gali w obecności Dziekana Wydziału Ekonomicznego dr hab. Marcina Lipowskiego prof. UMCS oraz Dyrektorów Instytutu Ekonomii i Finansów prof. dr hab. Andrzeja Miszczuka oraz dr hab. Tomasza Kijka prof. UMCS wręczone zostały nagrody i dyplomy dla uczestników konkursu. Zaproszeni uczniowie, nauczyciele i goście wysłuchali wykładu Ewy Waszkiewicz (NBP Oddział w Lublinie) pt: „Mikołaj Kopernik jako Wielki Polski Ekonomista” oraz poznali ofertę dydaktyczną WE UMCS w Lublinie.  

Konkurs „Liga Młodych Menadżerów” organizowany był przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Lublinie we współpracy z Wydziałem Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Konkurs był realizowany ze środków z grantu z Narodowego Banku Polskiego w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej. Konkurs został objęty patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty - Tomasza Szabłowskiego.  

Głównym celem konkursu było kształtowanie i wspieranie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży ze szkół średnich. Konkurs polegał na prowadzeniu działalności biznesowej “wirtualnej firmy” w symulatorze internetowym firmy Revas . W ramach symulacji uczestnicy wcielali się w rolę menadżerów, podejmowali realne decyzje biznesowe zarządzając wirtualną firmą m.in.: zatrudniając pracowników, ustalając wynagrodzenia, kupując sprzęt, inwestując w różne formy reklamy i promocji, ustalając strategie cenowe i dystrybucji. Konkurs Liga Młodych Menadżerów stworzył szansę na rozwijanie wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu zarządzania, marketingu, przedsiębiorczości oraz pracy zespołowej.  

Konkurs skierowany był do uczniów szkół średnich z województwa lubelskiego. Zespoły składały się z 3-4 uczniów oraz opiekuna - nauczyciela Do udziału w konkursie zgłosiło się 116 uczniów, zorganizowanych w 35 zespołów .  

Uczniowie reprezentowali następujące szkoły z województwa lubelskiego  

  • 1 LO im. Stanisława Staszica w Lublinie 

  • Niepubliczne Technikum Programistyczne Techni Schools w Lublinie  

  • V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie  

  • Zespół Szkól Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu  

  • Zespół Szkól Ponadpodstawowych nr 3 w Zamościu  

  • Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie  

  • Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie 

  • Zespół Szkół nr 3 im. Władysława St. Reymonta w Lublinie 

  • Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli 

Konkurs przebiegał w dwóch etapach: 

  • w etapie eliminacyjnym online, w którym brały udział wszystkie zgłoszone i zakwalifikowane do konkursu zespoły , uczestnicy rywalizowali jako Biuro rachunkowe .  

  • w etapie finałowym online, w którym wzięło udział 6 najlepszych zespołów, wyłonionych na podstawie listy rankingowej po etapie eliminacyjnym, uczestnicy rywalizowali jako Firma transportowa.  

Finaliści oraz laureaci zostali wyłonieni na podstawie wyników ich działalności w symulatorze Revas. Ocenie podlegały takie elementy jak efektywność zarządzania przedsiębiorstwem mierzona wskaźnikami finansowymi (zysk, przychody, wielkość sprzedaży) i wskaźnikami rynkowymi (udział w rynku, wskaźniki marketingowe) oraz umiejętność analizy sytuacji rynkowej i dostosowywania do niej strategii. Ważne również były innowacyjność podejmowanych decyzji oraz zdolność do pracy zespołowej i komunikacji wewnątrz drużyny.  

Warto podkreślić bardzo duże zaangażowanie uczestników, widoczne w czasie spędzonym na pracy w symulatorze. Rundzie finałowej łącznie zespoły poświęciły ponad 163 godziny na analizę, planowanie oraz podejmowanie decyzji biznesowych. Czas pracy poszczególnych drużyn wahał się od ponad 8 godzin do niemal 65, co potwierdza systematyczne i odpowiedzialne podejście do realizacji powierzonych zadań.  

Konkurs został zrealizowany przez pracowników Wydziału Ekonomicznego UMCS i członków Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Lublinie, w składzie: dr hab. Tomasz Kijek prof. UMCS, dr Marek Angowski, dr Anna Budzyńska, dr Anna Matras-Bolibok oraz mgr Ewelina Berlińska.  

 

Aktualności

Data dodania
11 kwietnia 2025