Udział Centrum w XVII Lubelskim Festiwalu Nauki

W dniach 18–24 września 2021 r. odbywała się kolejna edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Głównym organizatorem tegorocznego Festiwalu, którego hasło brzmiało „Nauka bez granic. Enjoy science!”, był Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. W Festiwalu, jak co roku, zostały zaangażowane wszystkie uczelnie, a także szeroko pojęte środowisko naukowe i kulturalne Lublina oraz Lubelszczyzny – razem przedstawiając ponad 1300 projektów z dziedziny nauki i kultury. Po raz pierwszy Festiwal odbywał się w formie hybrydowej – część projektów przybrała formę zdalną.

Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS wzięło aktywny udział w organizacji Festiwalu po raz 10. W tym roku przygotowaliśmy aż 5 projektów przybliżających dziedzictwo kulturowe Rosji.
2 spośród nich były zdalne (spotkania na platformie MS Teams):
- "Złoty Pierścień Rosji" (autorzy: Agnieszka Raczyńska, Dagmara Sokołowska – studentki rusycystyki na UMCS, Koło Naukowe Miłośników Języka i Kultury Rosyjskiej);
- "Elementy kultury rosyjskiej" (autor: mgr Elwira Michalska).

W ramach projektu „Złoty pierścień Rosji” zaprosiliśmy uczestników spotkania na wirtualną wycieczkę po osobliwościach położonej na północ i wschód od Moskwy grupy szlaków turystycznych, symbolicznie tworzących właśnie okrąg (miejscowości: Siergijew Posad, Peresław Zaleski, Rostów, Jarosław, Kostroma, Iwanowo, Suzdal, Włodzimierz, Uglicz). Natomiast projekt „Elementy kultury rosyjskiej” przybliżył najmłodszym uczestnikom podstawowe elementy kultury rosyjskiej, z którymi kojarzona jest Rosja, i co każdy turysta odwiedzający ten kraj obowiązkowo przywozi ze sobą z podróży (matrioszka, chochłoma, gżel, kokosznik, samowar, chusty pawłowskie, zabawki bogorodskie i in).

3 projekty (warsztaty) odbyły się stacjonarnie w naszym Centrum:
- "Własnoręcznie wykonany kokosznik (warsztaty w stylu decoupage)" (autor: mgr Elwira Michalska);
- "Rosyjskie lalki ludowe" (autor: mgr Elwira Michalska);
- "Moja własna matrioszka" (autor: mgr Elwira Michalska, współorganizacja: Magdalena Banaszczuk – rusycystyka UMCS, Koło Naukowe Miłośników Języka i Kultury Rosyjskiej).

Każdy z warsztatów poprzedzony był prezentacją multimedialną przybliżającą: historię kokosznika jako tradycyjnego kobiecego nakrycia głowy, najbardziej znane rosyjskie lalki ludowe, a także historię głównego symbolu kultury rosyjskiej – matrioszki, oraz przykłady zarówno tradycyjnych, jak i współczesnych matrioszek. Następnie uczestnicy warsztatów przystępowali do zdobienia własnych kokoszników, wykonania dwóch rodzajów szmacianych lalek („pielienaszki”, motanki) oraz dekorowania drewnianych matrioszek.

W trakcie Festiwalu odwiedziły nas dzieci i młodzież z następujących szkół: SP nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie, SP nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie, SP nr 57 im. J. Kochanowskiego w Lublinie, ZSO nr 5 SP nr 22 im. Bolesława Prusa w Lublinie oraz SP im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach.
Dziękujemy za tak liczny udział i zapraszamy do udziału w projektach CJKR w kolejnych edycjach Lubelskiego Festiwalu Nauki!
[Oprac.: E. Michalska]

    Aktualności

    Data dodania
    27 września 2021