Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Klasyczność jest pojęciem, które zwykliśmy odnosić do przeszłości, do dzieł, niezmiennych idei i wartości bezsprzecznie uznawanych za wzorcowe. Tradycyjne kanony, które przez wieki stanowiły fundamenty estetyki, filozofii i literatury, obecnie podlegają nowym interpretacjom i przekształceniom. W kontekście kultury współczesnej terminy te stały się częścią dynamicznych procesów, w których granice między tradycją i nowoczesnością stają się coraz bardziej płynne, choć nie pozbawione napięć. Wypada zatem zapytać, co dzisiaj mogą oznaczać pojęcia "klasyka" i "klasyczność"? Jaki jest ich status we współczesnej kulturze, sztuce i filozofii?
Z jednej strony, pytamy: kogo można uznać za „klasyka” nowoczesności? Jakie idee i dzieła osiągają status „kanonicznych” w epoce, która z definicji kwestionuje hierarchie i trwałość wartości? Jakie zjawiska można określić mianem „klasycznej nowoczesności”? Czy istnieją "trwałe” wzorce nowoczesności, czy nie kostnieje ona w swojej „nowości”?
Z drugiej strony, chcemy zapytać o klasykę w jej konwencjonalnym znaczeniu. Czy pozostaje aktywnym elementem współczesnej myśli i twórczości? Czy nadal jest punktem nieustannych odniesień, czy to w trybie ironii, czy nostalgii?
Z okazji przypadającej w 2025 roku setnej rocznicy urodzin Zygmunt Baumana, jesteśmy również otwarci na zgłoszenia odwołujące się do myśli jednego z najbardziej uznanych "klasyków" nowoczesności ponowoczesności.
Artystycznym wydarzeniem, tradycyjnie towarzyszącym konferencji, będzie i tym razem spektakl w Teatrze Witkacego i panelowa dyskusja z udziałem artystów.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w konferencji prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego do dnia 21 marca br. na zwrotny adres niniejszej wiadomości.
Szczegóły dotyczące zakwaterowania i kosztów uczestnictwa będą nam znane po tym terminie i poinformujemy o nich po zamknięciu naboru zgłoszeń.
Z poważaniem
komitet organizacyjny konferencji
prof. dr hab. Teresa Pękala
dr hab. Marcin Krawczyk
dr Rafał Czekaj, e-mail kontaktowy: rafal.czekaj@mail.umcs.pl