Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Autorki tekstu: Ewelina Jóźwiak, Justyna Koper (SKNE UMCS, Lublin)
W dniach 19-29 czerwca br. studenci Wydziału Humanistycznego naszego Uniwersytetu po raz kolejny już byli gośćmi Uniwersytetu w Briańsku. Wyjazd był rezultatem funkcjonującej już od kilku lat umowy o współpracy między obydwiema uczelniami. W tym roku w wymianie międzyuczelnianej wzięło udział ośmioro studentów: Katarzyna Dmitruk, Magdalena Dolecka, Dorota Dzierżek, Agnieszka Grzegorczyk, Ewelina Jóźwiak, Justyna Koper, Tomasz Kowal, Katarzyna Niedźwiedź. Opiekunem grupy była dr Katarzyna Smyk (Instytut Kulturoznawstwa UMCS). Ze strony gospodarzy opieką otoczyli nas: Pani Lena Nikolajevna Masznova, Pani Magdalena Michałek (lektor języka polskiego na Uniwersytecie w Briańsku) i grupa tamtejszych studentów z kierunków regionalistyka i historia.
Podczas naszego pobytu w Briańsku poznaliśmy historię tamtejszego uniwersytetu, zapoznaliśmy się z jego strukturą oraz programem zajęć poświęconych nauczaniu języka polskiego. Ponadto Rosjanie przygotowali dla nas dwa wykłady poświęcone historii, gospodarce i kulturze Rosji, co pozwoliło nam spojrzeć na wiele problemów z nieco innej perspektywy. Zwiedzaliśmy także liczne muzea, m.in. Muzeum Tiutczewa, rosyjskiego poety z okresu romantyzmu, Muzeum Partizanskoj Slavy, gdzie zgromadzone zostały pamiątki po żołnierzach oraz elementy uzbrojenia z czasów II wojny światowej, pobliską fabrykę szkła, w której powstał pierwszy i jedyny na świecie szklany ikonostas. Udaliśmy się także na jednodniową wycieczkę do Moskwy, po której oprowadzał nas Konsul Rzeczypospolitej w Moskwie Pan Michał Greczyło. Większą część dnia spędziliśmy na Placu Czerwonym, podziwiając wspaniałe budowle Kremla i słuchając o ich historii. Niestety, nie udało nam się zwiedzić Mauzoleum Lenina, gdyż w czasie jego otwarcia na Placu odbywały się ważne uroczystości wojskowe. Zaskoczyła nas natomiast malowniczość i atmosfera ulic Starego Arbatu, skąd przeszliśmy drogą wznoszącą się nad Kanałem Moskiewskim, by zobaczyć chram Chrysta Spasitiela. Udaliśmy się też do Muzeum Bułhakowa, gdzie mogliśmy zwiedzić mieszkanie pisarza, spotkać kota Behemota, wypić dobrą herbatę oraz kupić „Mistrza i Małgorzatę” w oryginale.
Przed samym odjazdem do Polski udało nam się pojechać do miejsca ważnego dla każdego Polaka, dla niektórych z nas również z powodów osobistych – na Cmentarz Wojenny w Katyniu. W ciszy wysłuchaliśmy historii tego miejsca, doskonale nam znanej, a jednak brzmiącej zupełnie inaczej przy wtórze odgłosów katyńskiego dzwonu. Był to zarazem ostatni dzień naszego pobytu w Rosji. W Briańsku pożegnaliśmy się z naszymi nowymi przyjaciółmi, licząc na rychłe spotkanie z nimi w Polsce.
Studenci z Uniwersytetu w Briańsku w ramach wymiany międzyuczelnianej gościli u nas już w lipcu. Mariia Aleksiutina, Sergey Butyrkin, Mariia Chernikova, Daria Chirkova, Daria Lukashova, Irina Tegliai, Irina Velikanova, Kristina Zyukanova (studiujący regionalistykę i historię) wraz z opiekunem Kristiną Zverevą przyjechali do Lublina już 3 lipca br. Gości z Briańska powitał dziekan Wydziału Humanistycznego – prof. dr hab. Henryk Gmiterek, który zapoznał ich z historią naszego Wydziału i jego strukturą. Niezwykle serdecznie przyjął naszych gości także prorektor UMCS ds. Ogólnych – prof. dr hab. Ryszard Szczygieł – barwnie opowiadając o historii naszej uczelni i Lublina. Podczas pobytu rosyjskim studentom towarzyszyli studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Etnolingwistów i Studenckiego Koła Naukowego Medioznawców (działających w Instytucie Filologii Polskiej UMCS). Wspólnie zwiedzali Lublin i okolice. Na szlaku tematycznym Dzieje Polski – dzieje Lublina znalazło się Stare Miasto, Zamek Lubelski, Katedra, Podziemia, Cmentarz Żydowski i Muzeum na Majdanku. O literackim Lublinie specjalny wykład wygłosił zastępca dyrektora Instytutu Filologii Polskiej dr hab. Arkadiusz Bagłajewski. Studenci z Briańska odwiedzili również Ośrodek „Brama Grodzka” i Izbę Pamięci Drukarstwa w Lublinie. Lubelszczyznę poznawali także podczas wyjazdów do Zamościa, Kazimierza Dolnego i Kozłówki.
Mamy nadzieję, że pomimo deszczowej pogody, która towarzyszyła ich pobytowi, zabrali z Lublina tylko dobre wspomnienia.