Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
SKNE po kolejnym pobycie na Podlasiu zostało zaproszone do współpracy przez organizatorów Festiwalu „Muzyczne Dialogi nad Bugiem”. Festiwal ten od dwudziestu lat odbywa się w Mielniku nad Bugiem i jest doskonałym miejscem spotkania kultur. Tym razem sierpniowe muzyczne spotkanie wielbicielom folkloru i folku dało możliwość wysłuchania zróżnicowanego i interesującego programu.
Pierwszego dnia wystąpiły takie zespoły folklorystyczne jak: Małe Podlasie (Polska), Nohcho (Czeczenia), Faina Nikolas (Rosja), Katrynka (Białoruś), Tworkauer Eiche (Niemcy), Kupalinka (Białoruś) oraz Perła i Bracia (muzyka romska). Atrakcją drugiego dnia były grupy grające różne odmiany muzyki folkowej, wśród nich: Adam Kozłowski Trio, Mitlos, Frey-Lech Trio, Dularowi Bratja, Barabura, PodobaMiSię, Beltaine, Malanka Orchestra. Odbywające się równolegle warsztaty taneczne stały się okazją poznania tradycyjnych tańców polskich, białoruskich, czeczeńskich czy irlandzkich. Największym zainteresowaniem cieszył się taniec irlandzki „Walls of Limerick”.
Tegoroczna formuła festiwalu została poszerzona o konferencję popularno-naukową Gawędy o kulturach prowadzoną przez dr Joannę Szadurę z Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie. Z referatem pt. Folklor do archiwum? (prezentacja zbioru „Lubelskie”) wystąpiła mgr Beata Maksymiuk-Pacek z Pracowni „Archiwum Etnolingwistyczne” UMCS. Na temat powstania i działalności Orkiestry św. Mikołaja mówili Agnieszka i Stefan Bracha z Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka”. Słuchacze mogli dowiedzieć się także jak funkcjonuje pismo folkowe „Gadki z Chatki” – jego historię przedstawiła redaktor naczelna Monika Koziołek. Dr Joanna Szadura w końcowym referacie omówiła zagadnienie żywotności przyśpiewek ludowych.
Zgłębianiu tajników folkloru sprzyjała niesamowita sceneria, w której odbywał się festiwal. Cudowne powietrze i bliskie sąsiedztwo Bugu zachęcają do ponownej wizyty w Mielniku. Ci, których ominęły tegoroczne atrakcje Festiwalu „Muzyczne Dialogi nad Bugiem” powinni pojawić się tam w przyszłym roku.
Organizatorami tej imprezy są Wójt Gminy Mielnik oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku.