Podsumowaliśmy udany rok w wykonaniu lekkoatletów i pływaków

Po raz kolejny spotkaliśmy się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, aby podsumować największe osiągnięcia lekkoatletów i pływaków z AZS-u UMCS Lublin. Nagrodziliśmy najlepszych z nich, ale także podziękowaliśmy za ciężką pracę trenerom oraz działaczom.

Uroczyste spotkanie otworzył gospodarz wydarzenia Rafał Walczyk, prezes AZS-u UMCS Lublin, który powitał wszystkich zgromadzonych. Oprócz sportowców, trenerów i działaczy nie zabrakło bliskich partnerów i sponsorów Klubu, bez których wsparcia te sukcesy nie byłyby możliwe. Tu szczególną rolę odegrało Miasto Lublin, które wspiera nas od lat. Dzięki Miastu Lublin jesteśmy w stanie realizować długoterminowe szkolenie naszych zawodników w programach Mistrz oraz Mistrz Junior, które przygotowują sportowców do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024. Dzięki wsparciu władz miasta nasi zawodnicy dumnie mogą reprezentować nasz region w najważniejszych imprezach na świecie. Podziękowania złożyliśmy na ręce także Województwa Lubelskiego, Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Spotykamy się w tak wyjątkowym gronie po kolejnym wyjątkowym i pełnym sukcesów roku dla Państwa indywidualnie, ale także dla Klubu, który wspólnie z Państwem na tych arenach krajowych i międzynarodowych się pojawia. […] Takie spotkania, jak to dzisiejsze razem z Państwem skłaniają nas do takiej głębszej refleksji nad tym, jak dużo wspólnie udaje się nam każdego roku zrobić. Bardzo widoczne jest to w dziedzinie, jaką jest sport. Kiedy dzisiaj dokonywaliśmy podsumowania, mówiąc o tym, że Lublin jest jednym z najjaśniejszych czy najjaśniejszym miastem na sportowej mapie Polski, to zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to właśnie efekt współpracy i pracy zespołowej – mówiła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Wiceprezydent Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Po podziękowaniach przyznano Medal Prezydenta Miasta Lublin, a tym odznaczeniem nagrodzono Michała Tarnowskiego, Dyrektora Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie. Wreszcie nadszedł czas na omówienie sukcesów, które przyniosły nam wiele radości w 2023 roku. Pływacy zdecydowanie przebili ubiegłoroczny dorobek i zdobyli łącznie aż 117 medali na wszystkich najważniejszych imprezach krajowych w różnych kategoriach wiekowych.

To był wyjątkowy rok. W 2022 roku na stulecie Polskiego Związku Pływackiego i zdobyliśmy sto medali. To był zdecydowanie rekord, bo w poprzednich latach zdobywaliśmy ich zdecydowanie mniej. Wtedy przeszła taka myśl, że więcej się już nie da. W tym roku z kolei dla mnie jako kierownika sekcji pływania najtrudniejszym zadaniem, które mnie spotkało było policzenie wszystkich medali. Było ich łącznie 117, także wzrost o 17% względem poprzedniego sezonu. Dostałem pytanie, czy w kolejnym zamierzamy zdobyć jeszcze więcej i odpowiedź jest oczywista, że nie zamierzamy się zatrzymywać – podkreślił Piotr Kasperek, koordynator pływania AZS UMCS Lublin.

Lekkoatleci na krajowym podwórku mogli pochwalić się również okazałym dorobkiem 34 medali łącznie z imprez krajowych i międzynarodowych. Najważniejsze z nich wywalczono w Stambule podczas Halowych Mistrzostw Europy, gdzie po brąz pobiegły Sofia Ennaoui (1500 metrów) oraz Alicja Wrona-Kutrzepa (sztafeta 4×400 metrów).

Być może nasz sezon wynikowy był już za nami i ten pik przypadł na rok olimpijski 2021, kiedy sporo przywieźliśmy tych medali seniorskich. Ten rok 2023 także był owocny, bo mocno zaznaczyliśmy swoją obecność na mistrzostwach Polski młodzików. Podczas mistrzostw Polski seniorów z kolei wywalczyliśmy drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Tak więc te sukcesy były i nie było ich mało – podsumował Paweł Danielczuk, koordynator sekcji lekkoatletyki AZS UMCS Lublin.

Najważniejszą akademicką imprezą minionego roku była Letnia Uniwersjada w Chengdu, a na podium stawali przedstawiciele obu sekcji. Największe pływackie sukcesy osiągnęła Adela Piskorska, która sięgnęła po złote medale w stylu grzbietowym zarówno na 100, jak i 200 metrów oraz należała do srebrnej sztafety 4×100 metrów zmiennym. Spośród lekkoatletów nie sposób nie wspomnieć o triumfie Oskara Stachnika w rzucie dyskiem. Więcej o Uniwersjadzie pisaliśmy TUTAJ.

Na podstawie tych fantastycznych wyników przygotowano ranking najlepszych lekkoatletów i pływaków AZS-u UMCS Lublin w 2023 roku.

Lekkoatletyka
1. Alicja Wrona-Kutrzepa
2. Oskar Stachnik
3. Krzysztof Hołub
4. Sofia Ennaoui
5. Patryk Grzegorzewicz
6. Jakub Lempach
7. Daria Zabawska
8. Weronika Muszyńska
9. Patryk Krupa
10. Wiktoria Drozd, Angelika Mach

Nadzieja sportu młodzieżowego: Adela Piskorska, Adam Mróz

Pływanie
1. Adela Piskorska
2. Laura Bernat
3. Kacper Stokowski
4. Klara Kowalska
5. Przemysław Pietroń
6. Adam Mróz
7. Mikołaj Popiel
8. Błażej Paszkowski
9. Bartosz Piszczorowicz
10. Igor Kozłowski

Nadzieja sportu młodzieżowego: Weronika Muszyńska, Patryk Grzegorzewicz

Kolejny bardzo dobry rok za naszymi lekkoatletami oraz pływakami. Są to sekcje, które co roku przywożą nam worki medali i z dumą reprezentują AZS UMCS Lublin. Zdobywają medale zarówno na arenie ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej. Przed nami rok olimpijski, na pewno ogromne oczekiwania, pewnego rodzaju nadzieje. Z ostatnich igrzysk nasi zawodnicy przywieźli trzy medale, więc przed nami duże zadanie. Przede wszystkim patrzę na rozwój sportu młodzieżowego, bo cieszy mnie to, w którą stronę idziemy. Zawodnicy, którzy na co dzień uczą się z Zespole Szkół Elektronicznych w naszych SMS-ach, już dziś odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. To na pewno przełoży się na świetne występy w przyszłości już w tych seniorskich startach – wyjaśnił Rafał Walczyk, prezes AZS-u UMCS Lublin.

Mamy nadzieję, że nowy rok 2024 będzie jeszcze lepszy, bo w końcu to rok olimpijski. Do tej pory kwalifikację na igrzyska w Paryżu wywalczyły Adela Piskorska (200 metrów grzbietem), Laura Bernat (200 metrów grzbietem) oraz Angelika Mach (maraton).

Fot. Elbrus Studio
Autor: Rafał Małys

    Aktualności

    Data dodania
    25 stycznia 2024