Pobyt dr Konrada Czernichowskiego w Tanzanii jako visiting professor w semestrze zimowym 21/22

W okresie 16.10.2021-21.02.2022 dr Konrad Czernichowski przebywał na delegacji w związku z wyjazdem zagranicznym jako profesor wizytujący (Visiting Professor) w Jordan University College (JUCo) w Morogoro w Tanzanii.

d października do grudnia 2022 r. co tydzień spotykał się z zespołem (dr Alexis Naho, dr Haji Ng’elenge, mgr Victoria Mugula, mgr Wambura Mkubya, mgr Lazaro Athanas Mwonge) w celu przygotowania wniosku o grant badawczy do konkursu badawczego OPUS-43 Narodowego Centrum Nauki „The impact of the diversification of livelihood activities of rural populations on the poverty level of households in Morogoro Region, Tanzania”. Ponieważ rok wcześniej recenzenci NCN wyrazili wątpliwości co do możliwości przeprowadzenia wiarygodnych ankiet wśród ludności wiejskiej Tanzanii („Implementing household surveys in Sub-Saharan Africa are challenging and the description given in the proposal does not convince that the quality of the collected data will be sufficient for effective analysis”), zespół dwukrotnie odwiedził wioskę Kiroka i przeprowadził w niej badania pilotażowe w 20 gospodarstwach domowych, jego wyniki zamieścił w nowym wniosku, aby przekonać potencjalnych recenzentów, że takie badania ankietowe są jednak możliwe do zrealizowania. Ponadto uwzględnił inne uwagi recenzentów. Do zespołu zaproszone zostały również dr Agnieszka Krzyżewska z Wydziału Nauk o Ziemi UMCS oraz dr Monika Sidor z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS, co czyni podejmowane badania interdyscyplinarnymi. Koleżanki z UMCS miały wpływ na ostateczny kształt wniosku. Projekt nie został ostatecznie przyjęty do finansowania, ale został oceniony wyżej niż przed rokiem i to pod każdym względem (scientific quality: 3 na 5 pkt; potential impact: 1 na 2 pkt; feasibility: 2 na 2 pkt; qualifications: 2 na 5 pkt). Tym razem jako główną słabość projektu podano ograniczony zakres geograficzny analizy: „The potential impact of the project on the research field and for high quality research publications and other research outputs is moderate. This is because the project has a narrow geographical coverage, including only the Morogoro Region of Tanzania in the analysis. This is the main weakness of the proposal”. Wstępne konsultacje z członkami zespołu pokazują, że nie są oni zrażeni, recenzje uważają za konstruktywne i wzbogacające doświadczenie. Dlatego też planują po raz kolejny popracować nad projektem: wykazać w nim specyfikę Regionu Morogoro – jest to jedyny region w Tanzanii, który ma potencjał zapewniać żywność także innym regionom. Planuje ponadto poszerzyć badania o Region Dodomy.

          Ponadto podczas pobytu w Tanzanii, przy wykorzystaniu księgozbioru dostępnego w bibliotece JUCo, dr Czernichowski pracował nad książką, której jest współautorem („Ekonomia a osoba – w kręgu inspiracji personalizmem ekonomicznym”). Uczestniczył także aktywnie w seminariach naukowych organizowanych w JUCo.

Dziekan Faculty of Commerce dr Raphael Habi powierzył mu prowadzenie w języku angielskim wykładu i ćwiczeń z przedmiotu Intermediate Microeconomic Analysis dla dwóch kierunków: ekonomia (Economics, II rok studiów licencjackich) i pedagogika (Education, II rok studiów licencjackich). Przygotował również i ocenił zestawy egzaminacyjne. Wszyscy studenci dopuszczeni do egzaminu zdali go w pierwszym terminie. Oprócz tego został poproszony o wygłoszenie gościnnego wykładu dla studentów studiów magisterskich pt. „Problem statement, research objectives and hypotheses”.

W czasie stażu uczestniczył aktywnie w pracach Rady Wydziału Faculty of Commerce. Brał udział w przygotowaniu wizyty delegacji Wydziału Ekonomicznego UMCS w Tanzanii oraz JUCo Faculty of Commerce w Polsce. Pierwsza z nich ostatecznie odbyła się 2-9.04.2022 r. w składzie: dr hab. Mariusz Kicia (Dziekan), dr hab. Paweł Pasierbiak (Koordynator ds. Współpracy z Zagranicą na Wydziale Ekonomicznym), dr Jakub Czerniak (Koordynator ds. Programu Erasmus na Wydziale Ekonomicznym) oraz dr Konrad Czernichowski. Druga w składzie: dr Raphael Habi (Dziekan) i dr John Tlegray odbyła się 14-21.05.2022 r. Poprowadzili oni zajęcia dla studentów Erasmusa (Entrepreneurship i Financial Accounting). Pobyt dr. Habiego był finansowany z programu Erasmus, a dr. Johna Tlegraya – ze środków Dziekana Wydziału Ekonomicznego UMCS.

          Będąc w Tanzanii, dr Konrad Czernichowski promował UMCS (nie tylko wśród Tanzańczyków, ale także m.in. Nigeryjczyków), zachęcając do podjęcia tu studiów w języku angielskim, szczególnie na kierunkach Business Analytics i Data Science. Podtrzymywał kontakty z Ambasadą RP w Tanzanii. Dzięki nim został zaproszony do udziału w targach edukacyjnych organizowanych przez Delegację UE w Tanzanii 14 maja 2022 r. W targach tych wziął udział. Jego wystąpienie jest dostępne pod linkiem: https://vimeo.com/709909137. Uzyskał również kontakt do Ambasadora Ruandy w Polsce prof. Anastasego Shyaki, którego odwiedził w Warszawie 12.06.2022 r., a który następnie przyjechał z wizytą na UMCS 23 czerwca 2022 r., spotykając się m.in. z JM Rektorem UMCS prof. Radosławem Dobrowolskim, Dziekanem Wydziału Ekonomicznego dr. hab. Mariuszem Kicią i wiceprezydentem Lublina Mariuszem Banachem.

          Ponadto w wolnym czasie zaangażowany był w inne aktywności: odwiedziny i przekazanie pomocy ubogim i chorym na trąd w Chazi (16.11.2021); zajęcia szachowe i liga szachowa dla studentów JUCo oraz dzieci z sierocińca w Mgolole (weekendy); organizacja I Turnieju Jordan Open, zgłoszonego do klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE (22-23.01.2022); śpiew w chórze akademickim (w suahili).

  relację przygotował dr Konrad Czernichowski

    Aktualności

    Data dodania
    1 sierpnia 2022