Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W związku z realizacją projektu „Platforma Wsparcia Eksportu przedsiębiorstw z Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego” realizowanego przy wsparciu finansowym Gminy Lublin, w ramach programu Lublin Akademicki w dniu 22 listopada roku w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej odbyło się spotkanie „Lubelski Eksport: Diagnoza, Doświadczenia, Wsparcie”, którego najważniejszym celem była prezentacja wyników diagnozy działalności eksportowej przedsiębiorstw z Lublina i LOM.
Raport poświęcony działalności eksportowej został przygotowany przez zespół specjalistów z Katedry Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej, Instytutu Ekonomii i Finansów UMCS (dr hab. P. Pasierbiak prof. UMCS, dr hab. T. Białowąs prof. UMCS i dr M. Wojtas) oraz Instytutu Ekonomii i Finansów KUL (dr J. Kuśpit). Prace nad Raportem prowadzono w okresie od marca do listopada 2024 roku.
Diagnoza eksportu przedsiębiorstw z Lublina oraz Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego na tle tendencji zachodzących w kraju obejmowała okres 2015-2023 i uwzględniała wartość obrotów, ich dynamikę, a także strukturę geograficzną i rzeczową obrotów handlowych na poziomie czterocyfrowej nomenklatury HS. W raporcie umieszczono także wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród lubelskich przedsiębiorstw oraz wnioski i rekomendacje, które mogą stać się podstawą do stworzenia systemu wspierania rozwoju działalności eksportowej przez jednostki samorządu terytorialnego LOM.
W wydarzeniu prezentującym wyniki prac zespołu wzięło udział ok. 50 uczestników. W programie wydarzenia znalazły się także wystąpienia instytucji otoczenia biznesu oferujących wsparcie w zakresie rozwijania działalności eksportowej oraz przedsiębiorców prezentujących swoje doświadczenia (szczegółowy program w załączeniu). Był także czas na dyskusję oraz nawiązywanie kontaktów między uczestnikami spotkania, wśród których wymienić należy przedstawicieli świata nauki, biznesu oraz samorządu.