V Kongres Archiwów Społecznych z Katedrą Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w dniach 29.09-1.10.2023 r. w Lublinie miało miejsce wydarzenie kulturalno-naukowe formatu ogólnokrajowego, o którym informowały nie tylko media i afisze, lecz nawet monitory z wizualnymi ogłoszeniami w środkach komunikacji miejskiej – V Kongres Archiwów Społecznych, który... co warto podkreślić... po raz pierwszy odbył się poza stolicą.

Hasło piątej edycji kongresu organizowanej przez Centrum Archiwistyki Społecznej brzmiało „Historia na głosy”, wskazując na ważny segment archiwistyki społecznej, jakim jest gromadzenie nagrań z wypowiedziami świadków historii.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 200 osób w trybie stacjonarnym i ok. 400 w formule zdalnej. Wśród partnerów Kongresu był Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS, w którego siedzibie odbyła się główna część wydarzeń, a także Katedra Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii, reprezentowana przez dra hab. Marka Konstankiewicza, prof. UMCS i dra Tomasza Czarnotę, którzy od lat współpracują ze środowiskiem archiwistyki społecznej na niwie naukowej i dydaktycznej.

Pierwszy z wymienionych przeprowadził dla uczestników kongresu dwudniowe warsztaty pt. „Zagadnienia prawne w prowadzeniu archiwów społecznych”. Obaj pracownicy katedry dyżurowali też przy „stoliku eksperckim” tocząc z zainteresowanymi uczestnikami kongresu dyskusje na temat praktycznych problemów związanych z prowadzeniem społecznej działalności archiwalnej i prezentując ofertę badawczą Instytutu Historii oraz dydaktyczną Wydziału Historii i Archeologii, pozwalającą rozwijać kompetencje archiwistów społecznych.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy udziału w niezwykłej inicjatywie!

Fot. Dr hab. Marek Konstankiewicz, prof. UMCS / dr Tomasz Czarnota

 

 

 

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    9 października 2023