Zagraniczni goście z wizytą w Instytucie

19 marca na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej gościli: Jarosław Narkiewicz – poseł na Sejm Republiki Litewskiej (mandat z okręgu wyborczego nr 56 Soleczniki – Wilno), przewodniczący Rady Polonii Świata oraz dr Ludmila Kryva – dyrektor Centrum Koordynacji Edukacji Naukowej i Projektów Międzynarodowych w Międzyregionalnej Akademii Zarządzania Personelem w Kijowie.

Podczas spotkania z rektorem prof. dr. hab. Radosławem Dobrowolskim, w którym uczestniczyła także dr hab. Krystyna Leszczyńska-Wichmanowska, prof. UMCS – prezeska Lubelskiego Oddziału Zarządu Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych (PTNP), omawiano możliwości współpracy w zakresie przedsięwzięć: edukacyjnych, kulturalnych i integracyjnych. Rada Polonii Świata zajmuje się organizacją wydarzeń patriotycznych, imprez sportowych, zjazdów i zebrań, festiwali promujących polską tożsamość, kulturę i język polski. Jednym z najważniejszych jej zdań jest zwoływanie oraz przeprowadzanie Światowych Zjazdów Polonii i Polaków z Zagranicy.

Następnie delegacja udała się na Wydział Politologii i Dziennikarstwa, gdzie spotkała się z dyrekcją Instytutu Nauk o Polityce i Administracji: dr hab. Katarzyną Radzik-Maruszak, prof. UMCS i dr. hab. Marcinem Wichmanowskim, prof. UMCS oraz z prof. dr. hab. Walentym Balukiem – dyrektorem Centrum Europy Wschodniej UMCS w celu omówienia współpracy na poziomie instytucjonalnym i naukowym.

Jarosław Narkiewicz w trakcie wizyty na Wydziale wygłosił wykład „Polacy w odrodzeniu niepodległości Litwy”, a następnie wziął udział w dyskusji. Omówił relacje polsko-litewskie i działalność Związku Polaków na Litwie. Pytania od zgromadzonych studentów z kierunków politologia i bezpieczeństwo narodowe oraz nauczycieli akademickich dotyczyły m.in.: współczesnych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej; współpracy Polski i Litwy w zakresie militarnym; roli „korytarza suwalskiego” (65-kilometrowego pasa terytorium Polski, który jest jedynym lądowym połączeniem Litwy, Łotwy i Estonii z UE i NATO) oraz aktywności polskich polityków w litewskim Sejmie, która ma kluczowe znaczenie dla umacniania pozycji polskiej społeczności na Litwie. Spotkanie moderowała dr hab. Krystyna Leszczyńska, prof. UMCS.


fot. Michał Piłat

Aktualności

Data dodania
20 marca 2025