Wystawa biograficzna „Wincenty Witos 1874-1945”

Dziekan Wydziału Politologii i Dziennikarstwa dr hab. Ewelina Podgajna, prof. UMCS oraz Katedra Myśli Politycznej i Komunikowania Politycznego (Instytut Nauk o Polityce i Administracji) serdecznie zapraszają do odwiedzenia wystawy biograficznej „Wincenty Witos 1874-1945”.

Wystawa będzie dostępna od 25 października do 8 listopada 2024 roku w murach Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS (I piętro).

Wystawa poświęcona została jednej z najbardziej niezwykłych postaci polskiej sceny politycznej XX wieku - trzykrotnemu premierowi II Rzeczypospolitej, przywódcy ruchu ludowego, zajmującemu czołowe miejsce wśród najwybitniejszych polityków polski międzywojennej. Rok 2024 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Wincentego Witosa. W ten sposób czcimy 150. rocznicę jego urodzin.

Wystawa prezentuje liczne fotografie, dokumenty archiwalne i materiały ilustracyjne ze zbiorów Zakładu Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Ukazuje koleje życia i rozwój kariery politycznej Wincentego Witosa a także jego zasługi w walce o odrodzenie się Niepodległej i jej obronę w wojnie polsko - bolszewickiej z lat 1919-21. Szczególnie zaakcentowane zostały okresy w jego życiu związane z walką o prawo, sprawiedliwość społeczną i demokrację, a także wartości patriotyczne w myśli politycznej, publicystyce i praktyce działania.

W ekspozycji przedstawiono wzrost autorytetu i rozwój legendy Wincentego Witosa wśród polskich chłopów, mało znane epizody z jego życia w latach okupacji i pierwszych miesiącach powojennych oraz wieloletnie starania działaczy ludowych o przywrócenie pamięci o tym wybitnym chłopskim przywódcy po skazaniu go przez komunistów na zapomnienie i wymazanie z pamięci historycznej polskiego społeczeństwa.


Wystawa została wypożyczona z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Wystawa jest wydarzeniem współtowarzyszącym konferencji naukowo-edukacyjnej "Wincenty Witos w 150. rocznicę urodzin".

    Aktualności

    Data dodania
    28 października 2024