Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
50-lecie członkostwa Irlandii w Unii Europejskiej, wsparcie dla Ukrainy, perspektywy zakupu rosyjskich surowców energetycznych, świat po Brexicie – pod znakiem tych i innych tematów 16 czerwca br. przebiegło kolejne spotkanie z cyklu „Diplomatic Talks” („Rozmowy Dyplomatyczne”). Tym razem na Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS z gościnnym wykładem przybył Ambasador Irlandii w Polsce – JE Patrick Haughey.
Wizytę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej dyplomata złożył w towarzystwie Claire Callaghan, zastępcy szefa misji oraz Dominica Berkeleya, konsula w Ambasadzie Irlandzkiej w Warszawie. Uroczystego powitania delegacji dyplomatycznej w progach Wydziału dokonały władze uczelni w osobach: JM rektora UMCS prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego i prorektora UMCS ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. dr. hab. Wiesława Gruszeckiego, a także dyrektora Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS prof. dr. hab. Marka Pietrasia i dziekana Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS dr. hab. Wojciecha Ziętary, prof. UMCS. Wydarzenie stanowiło kolejną, czwartą już odsłonę cyklu spotkań „Diplomatic Talks”, w ramach których Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS zaprasza ambasadorów akredytowanych w Polsce na dyskusje poświęcone współczesnym stosunkom międzynarodowym. Jednym z głównych celów „Rozmów Dyplomatycznych” jest dostarczanie studentom informacji na temat zmieniającego się świata, a także pobudzanie ich do myślenia nt. zachodzących procesów międzynarodowych. Wizyta Ambasadora Irlandii w Polsce było ostatnim wydarzeniem z serii „Diplomatic Talks” w tym roku akademickim. Przypomnijmy, że cykl spotkań zainaugurował 7 grudnia 2022 r. Ambasador USA w Polsce, JE Mark Brzezinski. Z kolei w 2023 r. gościliśmy na UMCS Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce JE Daphne Bergsmę (10 maja) oraz szefa misji dyplomatycznej Federalnej Republiki Niemiec w Polsce dr. Thomasa Baggera (23 maja). Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych „Rozmowach dyplomatycznych” w następnym roku akademickim. fot. Ihor Kolisnichenko |