Strategie bezpieczeństwa i obrony państw Europy Środkowej: Bułgaria, Rumunia, Serbia, Ukraina

Zachęcamy do zapoznania się z pierwszą pracą Instytutu Europy Środkowej z serii dotyczącej strategii bezpieczeństwa i obrony państw szeroko rozumianej Europy Środkowej. W niniejszym opracowaniu pod redakcją dr hab. prof. UMCS Beaty Surmacz z Katedry Stosunków Międzynarodowych UMCS przedstawione zostały strategie bezpieczeństwa i obrony czterech państw: Bułgarii, Rumunii, Serbii i Ukrainy.

Grafika: Instytut Europy Środkowej w Lublinie

Przedstawione w publikacji analizy strategii bezpieczeństwa odnoszą się do jej trzech podstawowych aspektów: kultury strategicznej, dokumentów strategicznych oraz realizacji strategii. W gronie zespołu autorskiego znalazły się pracownicy Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS, a w szczególności: dr hab. Kondrad Pawłowski z Katedry Stosunków Międzynarodowych UMCS, który zaprezentował strategię obronną Republiki Serbii oraz dr Jakub Olchowski z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS z artykułem o strategii bezpieczeństwa Ukrainy.


Analizowane w opracowaniu państwa cechują się wielką różnorodnością, w tym także w kontekście czynników warunkujących kształt i sposoby realizacji ich strategii bezpieczeństwa, co na wstępie podkreśla red. Beata Surmacz, Dyrektor IEŚ:

"Bułgaria i Rumunia są członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej, co w istotny sposób definiuje charakter ich kultury strategicznej, treść dokumentów strategicznych oraz sposób ich realizacji. Ukraina jest państwem, które od 2014 r. jest w stanie wojny z Rosją, a od 2022 r. obiektem pełnoskalowej agresji Rosji, co jest kluczowym czynnikiem kształtującym kulturę strategiczną Ukrainy i wpływającym na proces dojrzewania ukraińskiej strategii bezpieczeństwa. Serbia natomiast jest państwem, które nie należy do żadnego bloku polityczno-wojskowego i od lat realizuje politykę neutralności militarnej".


Praca znajduje się w otwartym dostępie pod linkiem

    Aktualności

    Data dodania
    9 listopada 2022