Seminarium "Arabska Wiosna..."

5 maja br w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji  odbyło się w formie online seminarium naukowe pt.: „Arabska Wiosna jako czynnik zmiany w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Bilans po dekadzie”. Seminarium zostało zorganizowane z okazji dziesiątej rocznicy wydarzeń tzw. Arabskiej Wiosny, która w większości państw regionu przypada w bieżącym roku.

W seminarium wzięło udział blisko 30 uczestników, naukowców oraz ekspertów z największych ośrodków akademickich w Polsce.  Uczestnicy seminarium analizowali procesy zapoczątkowane przez tzw. Arabską Wiosnę, oceniali je pod kątem oczekiwanych zmian, a także podjęli się próby nakreślenia perspektyw dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Będąca punktem odniesień w rozważaniach zmiana była analizowana na trzech poziomach: wnętrz państw, regionu oraz globalnym w kontekście zmiany w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Podczas spotkania dyskutowano m.in.o procesie demokratyzacji tamtejszych społeczeństw, upadku regionalnych reżimów i ich konsekwencjach, reakcji mocarstw regionalnych na protesty społeczne i ich wpływie na ich pozycję oraz politykę, zaangażowaniu Unii Europejskiej w wydarzenia w regionie.

Seminarium było okazją do rozważań naukowych, a także zintegrowania środowiska ekspertów. Jego inicjatorem i organizatorem byli pracownicy Katedry Stosunków Międzynarodowych: Prof. Marek Pietraś, Dr hab. Katarzyna Stachurska-Szczesiak, Dr Kinga Smoleń.

    Aktualności

    Autor
    Artur Popławski
    Data dodania
    10 maja 2021