"Geostrategiczne położenie Turcji w XXI wieku"

Przedmiotem analizy w monografii dr Kingi Smoleń jest geostrategiczne położenie Turcji w XXI wieku z uwzględnieniem jego ewolucji i perspektyw.

Autorka analizuje geostrategiczne położenie Turcji w trzech wymiarach: geopolitycznym, geoekonomicznym i geokulturowym. Wielowymiarowe podejście do położenie państwa stanowi nowe, nie spotykane dotąd w polskiej literaturze ujęcie podjętego problemu badawczego. O wyjątkowości prezentowanego podejścia decyduje także koncentrowanie się Autorki nie tylko na cechach morfologicznych powierzchni, ale także zmiennych środowiskowych, które warunkują geostrategiczne położenie państwa. Takie ujęcie z jednej strony, wskazuje na przewartościowanie pojęcia przestrzeni. Z drugiej, na złożoność i dynamikę geostrategicznego położenia państwa.
Istotę i specyfikę geostrategicznego położenia państwa, a także jego ewolucję Autorka monografii analizuje i następnie nakreśla perspektywy w odniesieniu do Turcji. Państwo to z racji położenia geostrategicznego uznawane jest za tzw. sworzeń geopolityczny. Uwzględniając proaktywną i niezależną politykę zagraniczną Turcji po objęciu władzy przez Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) oraz wyraźny zwrot tego państwa w kierunku regionu Bliskiego Wschodu – poruszając powyższe problemy - monografia wpisuje się w dyskusję na temat obecnego i przyszłego znaczenia geostrategicznego położenia Turcji w systemie międzynarodowym.

    Aktualności

    Autor
    Artur Popławski
    Data dodania
    15 czerwca 2020