Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z wielką przyjemnością informujemy, że artykuł naukowy współautorstwa dr Marty Michalczuk-Wlizło z Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka ukazał się w kwartalniku „Białostockie Studia Prawnicze”.
Artykuł pt. The Evolution of Same-Sex Marriage Case Law in Europe omawia ewolucję orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) i sądów krajowych wybranych krajów (Słowenia, Hiszpania, Portugalia, Niemcy i Austria) w obszarze małżeństw osób tej samej płci w Europie. Jak możemy przeczytać w abstrakcie, liczba krajów zezwalających na małżeństwa osób tej samej płci stopniowo rośnie. Obecnie 37 krajów ma przepisy regulujące małżeństwa jednopłciowe, określające ich status i/lub możliwość adopcji dzieci. Rozwiązania te przeciwdziałają dyskryminacji par tej samej płci i stanowią część ochrony praw człowieka. Na tle innych krajów, paneuropejska tendencja do akceptacji instytucji małżeństwa jednopłciowego zyskuje pozytywny odbiór, choć wciąż jest kontrowersyjna w niektórych państwach. Regulacje prawa europejskiego oraz orzecznictwo TSUE, ETPCz i sądów konstytucyjnych, które odgrywają kluczową rolę w działaniach antydyskryminacyjnych i opowiadają się za poszanowaniem praw człowieka, stanowią przy tym istotne wsparcie. Zespół autorski w składzie: Elżbieta Kużelewska, Marta Michalczuk-Wlizło, Bruna Žuber, Matevž Bedič, Mariana Mesquita Vilas Boas, Luísa Ramos Naia, podkreśla, że uznanie prawa do małżeństwa przez osoby tej samej płci nie odbywa się kosztem praw innych osób ani interesu publicznego. Artykuł został opublikowany w wolnym dostępie (open access) w Zeszycie 29 nr 3 - link do artykułu w j. angielskim. O czasopiśmie: „Białostockie Studia Prawnicze” (BSP) są kwartalnikiem wydawanym przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku ukazującym się od 2006 r. Poszczególne zeszyty mają charakter tematyczny i obejmują publikacje z różnych dziedzin prawa skupione wokół zagadnienia głównego. Poruszane są w nich aktualne problemy z zakresu prawa. Autorami publikacji są zarówno teoretycy, jak też praktycy z kraju i z zagranicy. BSP to jedno z wiodących polskich czasopism prawniczych o międzynarodowym profilu, indeksowane w bazach: Scopus, ERIH+, ICI Journals Master List, NORWEGIAN REGISTER FOR SCIENTIFIC JOURNALS, SERIES AND PUBLISHERS, CEJSH, CEEOL, ANVUR, HeinOnline. Źródło informacji: strona internetowa BSP |