Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniu 8 stycznia 2025 r. na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS odbyła się inauguracja cyklu debat pt. „Open debates”. Celem wydarzenia jest przybliżenie studentom, uczniom, nauczycielom, pozostałym uczestnikom (formuła otwarta) zagadnień związanych ze sprawami społeczno-politycznymi, rozwój zainteresowań wśród młodzieży bieżącą polityką na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Debaty to też okazja do pogłębienia wiedzy w poruszanym temacie oraz inspiracja dla młodych ludzi do działania w różnych obszarach życia społeczno–politycznego. „Open debates” to też sposobność do udziału w dyskusji i zadawania pytań, która może zachęcić młodych ludzi do otwarcia się na nowe doświadczenia. Dla uczniów może to być zachęta do studiowania nauk politycznych.
Po powitaniu przez Dziekan dr hab. Ewelinę Podgajną, prof. UMCS uczestników spotkania, inauguracji cyklu dokonała Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji dr hab. Katarzyna Radzik-Maruszak, prof. UMCS. Pierwszym gościem cyklu „Open debates” był Krzysztof Hetman. Dr Monika Sidor przybliżyła zebranym sylwetkę zaproszonego gościa. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ obecnie poseł Parlamentu Europejskiego jest absolwentem Wydziału Politologii i Dziennikarstwa. Ponadto, ma duże doświadczenie polityczne, zarówno na szczeblu samorządowym (Marszałek Województwa Lubelskiego w latach 2010-2014), rządowym (w latach 2007-2010 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, w latach 2023-2024 Minister Ministerstwa Rozwoju i Technologii), a także szczeblu europejskim (europoseł VIII, IX i X kadencji). Debatę z zaproszonym gościem poprowadziła Dyrektor Instytutu dr hab. K. Radzik-Maruszak, prof. UMCS oraz członek Naukowego Studenckiego Koła Samorządowców lic. Daniel Plisau. Rozpoczęto od pytań dotyczących etapów kariery samorządowca i posła. Prowadzących debatę interesowało, co uważa za swoje największe osiągniecie w zakresie politycznym. K. Hetman zauważył, że nie planował kariery politycznej. Na studiach jednak wciągnęła go na tyle działalność w Polskim Stronnictwie Ludowym, że postanowił kontynuować tą ścieżkę kariery, która z sukcesami trwa do dzisiaj (jest obecnie wiceprezesem PSL). Poseł podkreślił, że wszystkie etapy jego politycznej drogi były ważne, wniosły coś nowego i rozwijającego. Duże satysfakcji przyniosła mu funkcja Marszałka Województw Lubelskiego i poczucie sprawstwa. Dzięki jego działaniom budynek „teatr w budowie” przestał straszyć mieszkańców Lublina i stał się Centrum Spotkania Kultur. Ciekawym wątkiem dyskusji była również praca w Parlamencie Europejskim. Dzień europosła ma szczegółowy harmonogram, który w elementach stałych (praca w komisjach posiedzenie europarlementu) jest ustalony z rocznym wyprzedzeniem. Hetman podzielił się też swoim spostrzeżeniami dotyczącymi nastrojów obecnie panujących w UE, w której faktu, że do głosu dochodzą eurosceptycy. Po pytaniach od prowadzących, nastąpiła seria pytań z sali, które były bardzo różnorodne. Od wątków osobistych czy były momenty na tyle trudne, że chciał „porzucić” politykę, umowy Mercosur po role mediów społecznościowych w prowadzeniu kampanii wyborczych. Chętnych do zadania pytania było tak dużo, iż niezauważalnie minął czas spotkania. Poseł Krzysztofa Hetmana wyraził chęć ponownego odwiedzenia macierzystego Wydziału. Zapraszam do śledzenia kolejnych wydarzeń z cyklu „Open debates”! Tekst: Monika Sidor fot. Ihor Kolisnichenko |