Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniu 21 listopada br. w gościnnych progach Uniwersytetu Warszawskim odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli ośrodków językowych polskich uniwersytetów klasycznych poświęcone „Roli edukacji językowej w szkolnictwie wyższym”.
Inicjatorami i Organizatorami wydarzenia była dyrekcja CJO Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pełnienia roli Gospodarzy podjęli się Pani Jolanta Urbanikowa - Pełnomocnik Rektora UW ds. realizacji Procesu Bolońskiego i organizacji nauczania języków obcych oraz Pan Andrzej Dąbrowski – Dyrektor SzJO Uniwersytetu Warszawskiego.
Dyskusja objęła następujące obszary tematyczne:
Na zakończenie, Pani Alina Swebocka – Dyrektor CJO UG, główna Prelegentka prowadząca spotkanie i Współautorka badania opublikowanego w raporcie „Kompetencje językowe absolwentów szkół wyższych a oczekiwania pracodawców”, zaprosiła wszystkich uczestników na kolejną wiosenną edycję debaty, najprawdopodobniej w urokliwym Sopocie gdzie ma swoją siedzibę Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego. Pani Dyrektor jednocześnie poprosiła o zgłaszanie pomysłów i poddawanie tematów do dalszej dyskusji w przedmiotowym zakresie.
Podsumowanie spotkania sporządzone przez Panią Joannę Wińską – Zastępcę Kierownika ds. Kształcenia w SPNJO UMK w Toruniu:
Pierwsze spotkanie przedstawicieli centrów językowych polskich uniwersytetów klasycznych odbyło się na Uniwersytecie Warszawskim z inicjatywy dyrekcji CJO Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wszyscy obecni przedstawiciele wyrazili chęć i potrzebę organizowania wspólnych spotkań w celu wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy i wyrażania opinii w istotnych kwestiach dotyczących funkcjonowania centrów językowych uniwersytetów klasycznych w Polsce.
Z przeprowadzonych dyskusji wynika, że jednostki językowe nie traktują się wzajemnie jako konkurujące ze sobą podmioty, ale jako jednostki stojące w obliczu podobnych problemów natury organizacyjnej i legislacyjnej, w związku z czym deklarują wzajemne wsparcie i współpracę w wielu obszarach.
Poruszono wiele ważnych spraw powiązanych i wynikających głównie z:
Celem spotkań jest utworzenie grupy opiniotwórczej, inicjującej i wspierającej procesy wzmacniania rangi nauczania języków obcych na uniwersytetach, nawiązanie kontaktów z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), stworzenie forum wymiany dobrych praktyk organizacyjnych i dydaktycznych.
Następne spotkanie grupy jest planowane na wiosnę 2020 r. na Uniwersytecie Gdańskim.
Uczelnie reprezentowane podczas spotkania 21.11.2019 |
|
Uniwersytet Szczeciński |
- / przesłano ankietę |
Uniwersytet Rzeszowski |
- / przesłano ankietę |
UAM Poznań |
- / przesłano ankietę |
Użyteczne linki:
Autorka zdjęć: Małgorzata Chmielewska